Anna Nowacka-Isaksson: Ustawa w ultratempie

Choć rząd w Sztokholmie najpierw zapowiedział wejście w życie tymczasowego antycovidowego prawa w czerwcu, zmienił potem termin na 15 marca, później na 15 stycznia 2021 r., a w końcu przesunął wejście w życie ustawy na pięć dni wcześniej.

Aktualizacja: 05.01.2021 13:07 Publikacja: 05.01.2021 00:01

Anna Nowacka-Isaksson: Ustawa w ultratempie

Foto: Adobe Stock

Projekt ustawy przewiduje karę grzywny za naruszanie obostrzeń, które mają hamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Na mocy projektu rząd uzyska uprawnienia do ograniczania oraz zamykania działalności niepodlegającej prawu o porządku publicznym. Może decydować o funkcjonowaniu galerii handlowych, domów towarowych, siłowni i środków transportu publicznego, w których istnieje ryzyko zakażenia wirusem z powodu dużych skupisk ludzi.

Czytaj także: Szwecja: Prawo antycovidowe w marcu

Projekt przyznaje też prawo do ograniczania liczby osób w przestrzeni publicznej takiej jak place, parki i kąpieliska.

– Gdyby np. w parku miejskim zgromadziły się w tym samym towarzystwie więcej niż cztery osoby, to można będzie skazać je na grzywnę – tłumaczy minister spraw socjalnych i zdrowia Lena Hallengren.

Są też gwarancje dla obywateli: decyzja o zamykaniu działalności i o zakazie gromadzenia się w publicznym miejscu będzie poddawana głosowaniu parlamentu w ciągu dwóch tygodni od jej wydania przez rząd – zakłada projekt.

Do tej pory w kraju w walce z Covid -19 wiele restrykcji opierało się przede wszystkim na rekomendacjach (oprócz np. zakazu sprzedaży alkoholu w restauracjach po godzinie 20.00 i obniżenia limitu osób do czterech przy jednym stole). Ostatnio Urząd Zdrowia Publicznego apelował do handlowców o zrezygnowanie ze świątecznych przecen, by nie zapraszać klientów do centrów handlowych. Wielu właścicieli sklepów i konsumentów nie okazało jednak dyscypliny w tej kwestii. Na gorącym uczynku świątecznego shopingu przyłapano także ministra sprawiedliwości i migracji Morgana Johanssona, co wywołało oburzenie. Prawo ma obowiązywać do końca września 2021 r.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Raport Bodnara aktem oskarżenia. Co dalej?
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Jak rząd pozbawił się legitymacji do przywracania praworządności
Opinie Prawne
Marcin Chałupka: Kłopotliwa "alienacja rodzicielska". Nie ma terminu, nie ma problemu?
Opinie Prawne
Marcin J. Menkes: Sytuacja w USA wpłynie na klimat inwestycji zagranicznych
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Anarchia prawna zniszczy Polskę szybciej, niż zniszczyła Rzeczpospolitą szlachecką