Reklama
Rozwiń

Krzysztof Olkowicz: Wykrzyczeć niezgodę na zapaść opieki

Prawa pacjentów psychiatrycznych nie są realizowane. Mamy do czynienia z dyskryminacją prowadzącą do wykluczenia społecznego osób w kryzysie.

Aktualizacja: 15.06.2021 11:59 Publikacja: 15.06.2021 02:00

Krzysztof Olkowicz: Wykrzyczeć niezgodę na zapaść opieki

Foto: AdobeStock

Trzeci Kongres Zdrowia Psychicznego z 7 czerwca 2021 r. przypomniał, że zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, którego ochrona jest obowiązkiem państwa. Proponowane w ostatnich latach przez władze reformy miały zapewnić transformację systemu ochrony zdrowia psychicznego w kierunku trójpoziomowego systemu środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży oraz rozwoju środowiskowej opieki dla dorosłych. Do znaczącej poprawy ma doprowadzić Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022.

Po ponad czterech latach funkcjonowania programu poziom realizacji większości zadań daleko odbiega jednak od zakładanego. Informacja rządu o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego na lata 2017-2018 wpłynęła do Sejmu 11 grudnia 2019 r. Skierowana do Komisji Zdrowia, nadal nie stała się przedmiotem obrad – co może świadczyć o zainteresowaniu polityków. Z całą pewnością nie tłumaczy tego epidemia Covid-19.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem