Dyskutując o tej umowie, nie można zaakceptować logiki przyjętej przez strony konfliktu, a więc „sieć" z jednej strony (apoteoza wolności) i rząd z drugiej (szeroka ochrona własności). Dotknięta jest ona błędem uproszczenia według podejścia „albo – albo". Trzeba raczej przyjąć perspektywę systemową i dopiero wtedy próbować odpowiedzieć na fundamentalne pytanie o dobór przyjętych środków i dokonanych wyborów normatywnych służących realizacji celu.
Proporcjonalność
W prawie unijnym proporcjonalność spełnia szczególną funkcję, ponieważ prawo to jest oparte na permanentnej konkurencji interesu indywidualnego (jednostka v. jednostka) i wspólnego (jednostka v. wspólnota). Unijna koncepcja praw fundamentalnych ma charakter dyskursywny i opiera się na założeniu, że konstytucyjna ochrona jednostki zależy od odpowiedniego pogodzenia argumentów przemawiających za ochroną praw fundamentalnych i kontrargumentów uzasadniających ingerencję w prawo fundamentalne.
Zasadność ograniczenia prawa musi być wykazana w ramach formalnej struktury argumentacyjnej, a nie założona na podstawie domniemań. W tym sensie dla urzeczywistnienia swojego statusu jednostka potrzebuje arbitra – sądu. Stosując proporcjonalność, sąd nie formułuje celów politycznych, które miałyby stanowić konkurencję dla prawodawcy: raczej wyznacza granicę w postaci relacji „interes indywidualny – interes wspólny", w obrębie której prawodawca może się poruszać. Sąd zapewnia, że interes indywidualny jest brany pod uwagę przez prawodawcę i w ten sposób wysyła pod jego adresem sygnał co do rozłożenia akcentów w sytuacji ważenia konkurencyjnego interesu indywidualnego i dobra wspólnego.
Dokonując ważenia, sąd pozostawia jednocześnie niezbędne pole manewru, które pozwala prawodawcy zakreślić swoje preferencje i priorytety, a następnie je realizować. Pytanie o proporcjonalność metod do celu zawsze rodzi trzy pytania: o cel działania ingerującego, o wybór środków i ich ocenę z perspektywy kryteriów stosowności, konieczności i adekwatności.
Kryterium stosowności dotyczy relacji środków do celu i chodzi o środki, które co najmniej sprzyjają osiągnięciu celu. Wybór środka nie może mieć charakteru arbitralnego. Konieczność podkreśla niedostępność innych mniej restrykcyjnych, ale równie efektywnych, metod osiągnięcia celu. Te dwa elementy są w sposób ścisły związane, ponieważ stosowność poprzedza konieczność.