1 stycznia 2013 roku wchodzą w życie zmiany w podatkach dochodowych i podatku od towarów i usług wprowadzone ustawą z 16 listopada 2012 roku "o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce". Część spośród zmian będzie miała skutki odwrotne do publicznie ogłaszanych – obciążenia administracyjne zwiększą się, a beneficjentem tak zwanej likwidacji zatorów płatniczych będzie budżet państwa, zabierając gospodarce znaczną część środków, bez płacenia za nie. Sytuacja finansowa wielu szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw może ulec destabilizacji.
Istotne zagrożenia dla firm wynikają przede wszystkim z narzucenia obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów oraz odliczonego podatku VAT w sytuacji, gdy należności z tytułu faktur wobec dostawców nie będą w określonym terminie zapłacone przez podatnika. Przedsiębiorca wykaże przychody podatkowe na podstawie wystawionych, a nie zapłaconych faktur (bo tak stanowią nadal przepisy podatkowe – zasada memoriałowa). W sytuacji gdy będzie miał, choćby przejściowe problemy z uregulowaniem zobowiązań (np. z racji współpracy z nierzetelnym klientem), a na to ryzyko narażeni są wszyscy przedsiębiorcy, będzie teraz zobowiązany, po upływie określonego terminu, do zmniejszenia swoich kosztów podatkowych o wartość niezapłaconych w terminie faktur i tym samym do zapłaty 19-proc. podatku od teoretycznego wzrostu dochodu.
Skala dodatkowych obowiązków księgowych firm, które nakłada na nie reforma, jest ogromna
Skala dodatkowych obowiązków księgowych firm związanych z koniecznością monitorowania terminów płatności, ze zmianami systemów informatycznych, niska jakość przepisów ograniczająca lub uniemożliwiająca ich poprawne wdrożenie w czasie pozostającym do stycznia 2013 roku dopełnia ponurego obrazu zmian.
Podsumowanie zmian – podatek dochodowy
Zmiany dotyczą zarówno podatku VAT, jak i podatków dochodowych, jednak nie zadbano o uzgodnienie szczegółów między tymi grupami przepisów. Założono np., że „prawidłowe" terminy płatności faktur w podatku dochodowym są znacznie krótsze (maksymalnie 90 dni) niż w podatku VAT (maksymalnie 150 dni). Poniżej zajmiemy się podatkiem dochodowym, ponieważ tu wprowadzane są bardziej rewolucyjne zmiany.