W takiej sytuacji bankructwo rolników byłoby nieuniknione. Automatycznie ceny podstawowych produktów spożywczych skoczyłyby w górę, a w ich miejsce weszłyby tańsze, z zagranicy. To nie absurdalna wizja przyszłości, lecz całkiem realna prognoza. W samym Podlaskiem w 2011 roku Skarb Państwa wypłacił rolnikom 2,6 mln zł za straty poczynione przez zwierzęta chronione. Myśliwi w roku kalendarzowym 2012 r. zapłacili 57 mln zł za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne. Straty rosną, rolnicy biją na alarm, a zielone szeregi protestują.
Kto odpowiada
Zgodnie z art. 46 ustawy – Prawo łowieckie z 13 października 1995 r. (DzU 2005 r. nr 127, poz. 1066 z późn. zm.) dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny. Odpowiedzialność dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego podlega modyfikacji ze względu na szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną.
Za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną odpowiada Skarb Państwa, a odszkodowanie ze środków budżetu państwa wypłaca bądź Polskie Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe", bądź zarząd województwa w zależności od położenia uprawy dotkniętej szkodą.
Na podstawie rozporządzenia ministra środowiska z 11 marca 2005 r. w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych (DzU nr 45, poz. 433) jedynym zwierzęciem łownym, które objęte jest całoroczną ochroną, jest łoś, co powoduje jego wyłączenie z gospodarki łowieckiej prowadzonej przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego i odszkodowania za szkody spowodowane przez nie wypłaca Skarb Państwa.
Przez szkodę w uprawach rolnych rozumie się każdą szkodę wyrządzoną w uprawie prowadzonej na gruncie rolnym (zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego III CZP 67/2007). Definicja gruntu rolnego jest natomiast bardzo szeroka, gruntem rolnym jest grunt określony w ewidencji gruntów jako użytek rolny. Zdaniem rolników przy tak szerokiej i formalnej definicji koła łowieckie odpowiadają za szkody łowieckie w plantacjach drzew leśnych założonych na gruntach rolnych do pięciu lat w czasie, gdy były dofinansowane z Programu Operacyjnego Obszarów Wiejskich, lub do dziesięciu lat bez dofinansowania, czyli przekwalifikowania gruntów rolnych na grunty leśne. W przypadku powstania szkody musi dojść do współdziałania poszkodowanego i przedstawiciela dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.