Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.08.2020 14:08 Publikacja: 25.08.2020 16:00
Foto: Adobe Stock
Wzięły kilka czy nawet kilkanaście lat temu kredyt na mieszkanie albo, nawet na parę mieszkań – najogólniej mówiąc – we frankach szwajcarskich, który trzeba było spłacać w rodzimych złotówkach, według aktualnego kursu bankowego. Początkowo wszystko grało, ale znaki na niebie i ziemi zaczęły wskazywać nadciągające kłopoty. Frank rósł w siłę wobec naszej skromnej waluty a rata kredytowa przedsiębiorcy szybowała coraz wyżej. Męczył się konsument, bank zarabiał, deweloperzy cieszyli się z nowych, skredytowanych mieszkań i willi. Narracja ta jest powszechnie znana, i ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Nie nam to rozstrzygać. Dziś od tego są sądy, choć oczywiście mogłyby być także ustawy. Ale zostawmy to na boku, bo raz powstały problem rozkwitł też w portfelach przedsiębiorców. Dlaczego? Ano dlatego, że i oni brali „szwajcarskie" kredyty, którymi zajmujemy się tu i teraz. Właśnie jeden z warszawskich sądów analizował sprawę przedsiębiorcy – frankowicza. Rozstrzygnięcia na razie nie ma. Ale jest nadzieja dla biznesmena. Mianowicie reprezentant wymiaru sprawiedliwości zabezpieczył roszczenie kredytobiorcy, który jest przedsiębiorcą i najpewniej wziął bankowe pieniądze na budowanie swojego biznesu, czyli także tworzenie dobrobytu społecznego. Powinien on służyć wszystkim. Sąd wstrzymał regulowanie rat kredytu do czasu uprawomocnienia się orzeczenia kończącego sprawę. To już jest prawie pół zwycięstwa przedsiębiorcy – frankowicza, czyli można się cieszyć z rozwoju nowej sytuacji.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Politycy mówią: nauczyliśmy się funkcjonować bez Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy na pewno lepiej jest grać be...
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań t...
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas