Prawnie kwalifikacja rzezi wołyńskiej ma drugorzędne znaczenie, ważna może być zaś dla prawdy historycznej.
Pojęcia: zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciw ludzkości, ludobójstwo zachodzą na siebie. Zgodnie z art. II konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 r. ludobójstwem jest m.in.: zabójstwo członka grupy, poważne uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia psychicznego, jeśli dokonywane są z zamiarem zniszczenia grup narodowych, etnicznych, rasowych czy religijnych w całości lub w części.
Szerszym pojęciem (w Polsce uregulowanym w art. 3 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej) jest zbrodnia przeciwko ludzkości, które prócz ludobójstwa (w rozumieniu konwencji ONZ), obejmuje inne poważne prześladowania z powodu przynależności do określonej grupy narodowościowej (politycznej, religijnej), jeżeli były dokonywane przez funkcjonariuszy publicznych albo przez nich inspirowane.
Jeszcze szerszym pojęciem są zbrodnie wojenne, obejmujące na przykład mordowanie i złe traktowanie jeńców wojennych. Żadna z nich nie podlega w Polsce przedawnieniu.
O ich nieprzedawnieniu w innych państwach mówi Konwencja nowojorska z 1968 r. o niestosowaniu przedawnienia wobec zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.