Nie ustają dyskusje nad zgłoszonym w lutym ubiegłego roku poselskim projektem zmiany art. 23 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zakłada on rozszerzenie sfery tak zwanego dozwolonego użytku prywatnego gwarantowanego przez ustawę prawnoautorską. Zamierzeniem twórców projektu poselskiego jest dookreślenie zakresu tego użytku i objęcie nim kontaktów towarzyskich powstających za pośrednictwem Internetu. Jakkolwiek za celowe należy uznać działania na rzecz zmiany regulacji dozwolonego użytku, w tym użytku prywatnego, w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to jednak wobec projektowanej zmiany można podnieść wiele istotnych wątpliwości.
Nie ten kierunek
Cele, jakie przyświecały autorom zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zostały szczegółowo opisane w uzasadnieniu do projektu. Jak możemy w nim przeczytać, projekt stanowi odpowiedź na zmieniające się możliwości technicznego komunikowania się, w tym za pośrednictwem Internetu, oraz „rozwój mediów społecznościowych". Pomysłodawcy zmiany uznają za celowe „dookreślenie" pojęcia stosunku towarzyskiego występującego w art. 23 ust. 2 ustawy prawnoautorskiej.
W tym celu proponują oni wprowadzenie kategorii „stosunku towarzyskiego bezpośredniego" oraz „stosunku towarzyskiego pośredniego". Ten ostatni ma powstawać przez kontakt przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zmiana ma umożliwić uznanie relacji między użytkownikami portali społecznościowych czy komunikatorów internetowych za osoby pozostające w stosunku towarzyskim. Jak wynika z uzasadnienia projektu, w rezultacie wprowadzonych zmian stworzona zostanie możliwość „swobodnego i legalnego wykorzystywania plików w Internecie, w ramach określonego kręgu osób".
Zdaniem twórców projektu poselskiego nowelizacja ustawy nie tylko dostosuje polski system prawny do zmieniających się warunków życia i realiów społeczno-gospodarczych, ale dodatkowo „wzmocni wolność użytkownika w sieci".
Istnieją obawy co do zgodności projektowanej zmiany z prawem unijnym