Na łamach „Rzeczpospolitej" 9 lipca br. ukazał się artykuł W. Modzelewskiego i K. Łatki zatytułowany „Państwo psuje podatek". Autorzy zamiast merytorycznej analizy działań podejmowanych przez Ministerstwo Finansów zwalczają jego wysiłki w walce z patologiami, robiąc to półsłówkami i insynuacjami.
Szczególnie razi w tym artykule zarówno celowe przemilczenie podejmowanych przez Komisję Europejską starań przeciwdziałania wyłudzeniom VAT, jak i niezrozumienie procesów gospodarczych w branżach dotkniętych nieprawidłowościami. Gdyby autorem tej publikacji był początkujący adept doradztwa podatkowego, można byłoby machnąć ręką i zastanowić się nad wiedzą osób profesjonalnie zajmujących się podatkami. Tak jednak nie jest. Z tego względu zastanawia, jaki jest prawdziwy cel publicznych wypowiedzi prezesa Instytutu Studiów Podatkowych, nie pierwszych zresztą, podważających walkę z tymi, którzy dopuszczają się oszustw i wyłudzają podatek VAT, a w efekcie doprowadzają do spadku wpływów do budżetu państwa?
Zmiana przepisów to lepszy sposób na oszustów niż kontrole urzędników
Efektywność systemu
Autorzy publikacji piszą, że „efektywność tego typu podatku (VAT) ma swoje źródło w podstawowych elementach jego konstrukcji, do których należą powszechność opodatkowania oraz opodatkowanie wyłącznie wartości dodanej w danej fazie obrotu". To jest niewątpliwie prawda, przy czym – w odniesieniu do uczciwych podatników.
O efektywności tego podatku trudno mówić, gdy w systemie podatkowym pojawia się nieuczciwy podmiot, który dopuszcza się oszustw, tj. nie płaci należnego podatku i znika. A nabywca towarów od takiego podmiotu odlicza podatek zawarty w cenie sprzedawanych towarów i wykazany na fakturach wystawianych przez ten nieuczciwy podmiot.