Sąd Najwyższy 30 stycznia 2014 r. wydał wyrok, w którym wypowiedział się o dopuszczalności przeprowadzenia dowodu w postępowaniu cywilnym z potajemnego nagrania rozmowy stron (sygn. IV CSK 257/13). Warto się pochylić nad jego uzasadnieniem oraz dokonać przeglądu orzecznictwa dotyczącego dopuszczalności włączenia w poczet materiału dowodowego potajemnych nagrań rozmów stron oraz wydania orzeczenia opartego na nich.
Sąd Najwyższy przedstawił pogląd, że przeprowadzenia dowodu z potajemnego nagrania rozmowy stron nie można wykluczyć, jeżeli nie jest to jedyny i przesądzający dowód w sprawie. Gdyby stanowiło jedyną podstawę wydanego rozstrzygnięcia, to w ocenie SN należałoby rozważyć, czy nie doszło do naruszenia art. 49 i art. 45 ust. 1 w związku z art. 178 ust. 1 i art. 8 ust. 2 Konstytucji RP, a zatem przede wszystkim zasady wolności i tajemnicy komunikowania się. W opisywanej sprawie SN uznał jednak, że nie ciąży na nim obowiązek przeprowadzenia takich rozważań, i kwestię pozostawił otwartą.
Z wcześniejszych orzeczeń SN i sądów powszechnych warto przytoczyć sentencję wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. W wyroku z 31 grudnia 2012 r. uznał, że osobie, która sama – będąc uczestnikiem rozmowy – nagrywa wypowiedzi innych jej uczestników, nie można postawić zarzutu działania sprzecznego z prawem, a co najwyżej z dobrymi obyczajami (sygn. akt I ACa 504/11). Dopuszczalne jest przeprowadzenie dowodu z nagrań dokonanych osobiście przez osoby występujące w charakterze stron, które będąc uczestnikami rozmowy, nie naruszają przepisów chroniących tajemnicę komunikowania (art. 49 konstytucji). Brak bezprawności naruszenia innych praw o charakterze bezwzględnym (dóbr osobistych, prawa do prywatności) wynika z realizacji prawa do sądu (art. 45 konstytucji).
Warto zwrócić uwagę, że SA położył nacisk na udział osoby nagrywającej w rozmowie jako przesłankę sprawiającą, że czynność nagrywania nie jest sprzeczna z prawem, oraz na warunek dopuszczalności przeprowadzenia dowodu z potajemnie sporządzonego nagrania. Ponadto uznał prymat prawa do sądu nad prawem do prywatności i prawem do ochrony dóbr osobistych
W wyroku z 13 listopada 2002 r. SN wskazał na obronę usprawiedliwionego interesu prywatnego jako przesłankę, która może wyłączać bezprawność naruszenia dóbr osobistych polegającego na sporządzeniu i wykorzystaniu potajemnego nagrania z rozmowy (sygn. I CKN 1150/00). Wyłączenie bezprawności umożliwiałoby z kolei, zdaniem sądu, przeprowadzenie dowodu z takiego nagrania.