Tak działa Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie

Organizacja egzaminów i zajęć szkoleniowych dla aplikantów, coroczne egzaminy dla kandydatów na radców prawnych, cykliczne szkolenia zawodowe oraz nadzór nad przestrzeganiem zasad etyki – to tylko część działalności największego samorządu radcowskiego w Polsce na poziomie okręgowym.

Publikacja: 18.04.2015 11:20

Tak działa Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie prowadzi także kampanie promocji zawodu, organizuje akcje udzielania porad prawnych pro bono, przydziela radcom prawnym sprawy z urzędu zgodnie z postanowieniami sądów, angażuje się we współpracę z władzami państwowymi, samorządami i instytucjami zagranicznymi. Podejmuje też inicjatywy na rzecz rozwoju praworządności, organizuje kulturalne, sportowe i rekreacyjne imprezy integracyjne (zarówno dla radców aktywnych zawodowo, jak i dla seniorów), zajmuje się publikacją fachowych wydawnictw prawniczych, wydaje własny kwartalnik „Temidium", ma trzy strony internetowe – www.temidium.pl, www.oirpwarszawa.pl i www.szukajradcy.pl, etc.

Zasięg działania

Rada izby warszawskiej prowadzi listę radców prawnych wykonujących zawód w okręgu warszawskim, obejmującym powiaty i miasta na prawach powiatu: garwoliński, gostyniński, grodziski, kutnowski, legionowski, łukowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, płocki, Płock, pruszkowski, siedlecki, Siedlce, sierpecki, sokołowski, warszawski zachodni, Warszawa, węgrowski, wołomiński i żyrardowski.

Zgodnie z danymi z marca izba skupia 9595 radców prawnych, a także 1842 aplikantów radcowskich. Bieżącą obsługę członków stołecznego samorządu zapewnia Biuro OIRP w Warszawie zatrudniające około 40 pracowników.

Działalnością OIRP w Warszawie kieruje Rada Izby, a jej organem wykonawczym jest prezydium. Na czele Rady IX kadencji stoi dziekan Włodzimierz Chróścik, funkcje wicedziekanów pełnią: Ireneusz Dobrowolski, Arkadiusz Koper i Gerard Madejski. Za gospodarkę finansową izby odpowiada Skarbnik Adam Król.

– Średnia wieku ponad połowy naszych członków nie przekracza 40 lat. Wyzwaniem jest zatem, jak zagospodarować ich olbrzymi potencjał – komentuje widoczne w ostatnich latach zmiany dziekan Włodzimierz Chróścik.

Sprawy prowadzenia list radców prawnych nadzoruje Komisja ds. Wpisów, której przewodniczy Marek Wikiński. Z kolei Komisja ds. Wykonywania Zawodu pod przewodnictwem Anny Tarasiuk zajmuje się m.in. analizą przestrzegania zasad etyki zawodowej czy monitorowaniem zmian prawa w zakresie odnoszącym się do zasad wykonywania zawodu.

Aplikacja – droga do zawodu

Aplikacja to trzyletnie, ukierunkowane praktycznie szkolenie, którego celem jest przygotowanie absolwentów prawa do należytego wykonywania zawodu radcy prawnego oraz do egzaminu zawodowego. Prowadzenie listy aplikantów i organizację zajęć szkoleniowych nadzoruje Komisja ds. Aplikacji, której przewodniczącą jest Agnieszka Sawaszkiewicz-Żałobka.

Warunkiem odbycia aplikacji radcowskiej jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu wstępnego, który co roku przeprowadza Ministerstwo Sprawiedliwości, a organizuje OIRP w Warszawie. Egzamin ma formę testu składającego się ze 150 pytań zamkniętych. Tematyka egzaminu obejmuje kilkadziesiąt aktów prawnych.

Program aplikacji radcowskiej to:

- I rok: historia świadczenia pomocy prawnej, zasady wykonywania zawodu radcy prawnego, etyka radcy prawnego oraz organizacja i funkcjonowanie samorządu radców prawnych, podstawowe zagadnienia z zakresu organizacji i funkcjonowania sądownictwa powszechnego i prokuratury, prawo konstytucyjne, ustrój organów ochrony prawnej w Polsce, prawo cywilne, postępowanie cywilne, prawo pracy i prawo ubezpieczeń społecznych;

- II rok: zasady wykonywania zawodu radcy prawnego, etyka radcy prawnego, prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo karne, postępowanie karne, prawo karne skarbowe, postępowanie karnoskarbowe, kodeks wykroczeń, postępowanie w sprawach o wykroczenia, prawo spółek handlowych, prawo upadłościowe i naprawcze, prawo gospodarcze;

- III rok: prawo i postępowanie administracyjne, postępowanie sądowoadministracyjne, prawo finansowe, podatkowe, celne, unijne, rynków kapitałowych, międzynarodowego obrotu gospodarczego oraz zajęcia z prezentacji, retoryki, erystyki, etykiety, marketingu usług prawniczych, komunikacji z klientem, negocjacji, mediacji i zarządzania konfliktem.

Szkolenie jest zorganizowane tak, aby aplikanci mogli godzić naukę z pracą zawodową. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Dodatkowo aplikant obowiązany jest do odbycia praktyk zawodowych. Po zakończeniu zajęć z poszczególnych przedmiotów przeprowadzane są kolokwia, których zaliczenie jest niezbędne do otrzymania promocji.

OIRP w Warszawie wydaje pozycje książkowe przeznaczone na potrzeby aplikantów radcowskich, a także inne publikacje, skierowane do całego środowiska prawniczego.

Co roku izba warszawska odnotowuje ogromne zainteresowanie kandydatów na radców prawnych. To, że to zawód przyszłości, potwierdziły zorganizowane 17 i 18 marca 2015 r. na terenie biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Prawnicze Targi Praktyk i Pracy. Studenci prawa, którzy byli głównym adresatem tego wydarzenia, tłumnie odwiedzali stoisko warszawskiej OIRP.

– Pierwszego dnia targów po moim wykładzie odbyła się ożywiona dyskusja, która wykazała, że absolwenci dostrzegają dużą korzyść w możliwości wykonywania zawodu w ramach stosunku pracy, jak również w uprawnieniu do występowania w charakterze obrońcy w sprawach karnych – komentuje Łukasz Oleksiuk, który poprowadził wykład jako przedstawiciel OIRP w Warszawie.

Egzamin radcowski – drzwi do kariery

Co roku wczesną wiosną minister sprawiedliwości przeprowadza egzamin radcowski. OIRP w Warszawie na obszarze swojej właściwości zajmuje się organizacją tego najważniejszego wydarzenia w życiu aplikantów radcowskich.

W 2014 r. do egzaminu zawodowego w okręgu warszawskim przystąpiły 1174 osoby.

W tym roku do egzaminu radcowskiego przystąpiły 1004 osoby. Zadania egzaminacyjne sprawdzało 16 ośmioosobowych komisji, składających się z sędziów oraz radców prawnych. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 15 kwietnia 2015 r.

Doskonalenie zawodowe

Radcy prawni są objęci obowiązkiem kształcenia ustawicznego, wynikającym z zasad etyki zawodowej. OIRP w Warszawie oferuje kompleksowy system szkoleń stacjonarnych oraz e-learningowych, prowadzonych przez wybitnych specjalistów. Program koordynuje Komisja ds. Doskonalenia Zawodowego, której przewodniczącym jest Mariusz Maciejewski.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy odbyły się 253 szkolenia, w których wzięło udział łącznie 21 221 osób. 96 proc. radców prawnych zrzeszonych w OIRP w Warszawie wykonało obowiązek szkolenia zawodowego – całkowicie (91 proc.) lub częściowo (5 proc.).

Integracja pokoleń

Społeczność radców prawnych i aplikantów OIRP w Warszawie liczy kilkanaście tysięcy osób. Dlatego bardzo istotną częścią działalności izby są integracja środowiska oraz programy pomocy koleżeńskiej. Przewodniczącym Komisji ds. Integracji Środowiskowej i Pomocy Koleżeńskiej jest Tomasz Nawrot.

Imprezą dostępną dla największej liczby uczestników jest Piknik Radcy Prawnego, który w ubiegłym roku odbył się już po raz 15. Podczas jubileuszowej edycji można było skorzystać z licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Co roku we wrześniu organizowane są regaty, w których w 2014 r. wzięło udział ponad 100 zawodników. Długoletnią tradycję ma również Turniej Tenisa Ziemnego. Ponadto izba warszawska oferuje swoim członkom nowe formy aktywności, organizując cykl turniejów golfowych, Turniej Sportów Rakietowych Racketlon czy Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej. W 2014 r. OIRP w Warszawie wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Lublinie współorganizowała Ogólnopolskie Mistrzostwa Lekarzy i Prawników w Szachach.

W 2015 r. wielkim wyróżnieniem dla OIRP było powierzenie jej przez prezydium Zarządu Głównego Zrzeszenia Prawników Polskich organizacji XXVI Ogólnopolskiej Spartakiady Prawników 2015. To największe wydarzenie sportowe w środowisku, w którym biorą udział setki zawodników reprezentujących wszystkie profesjonalne zawody prawnicze.

Integracja to nie tylko sport. W 2015 r. po raz czwarty odbył się Bal Radcy Prawnego, w którym uczestniczyło przeszło 500 osób. Ważnym miejscem dla członków stołecznego samorządu jest Klub Radcy Prawnego przy pl. Konstytucji, który kilka razy w tygodniu organizuje spotkania tematyczne, w tym wycieczki oraz wizyty w muzeach czy teatrach. Działa tam również Lex Gallery, w której wystawiane są dzieła artystów często będących jednocześnie członkami izby.

Komunikacja – głos radców

Ostatnie lata to czas wzmożonej aktywności OIRP w Warszawie na rzecz wzmacniania profesjonalnego wizerunku zawodu oraz komunikowania społeczeństwu roli i uprawnień radców prawnych. Liczne działania komunikacyjne nadzoruje Rada OIRP w Warszawie oraz Komisja ds. Komunikacji Społecznej i Informacji, której przewodniczącym jest Piotr Włodawiec.

Już od 1997 r. izba wydaje czasopismo „Temidium", które bezpłatnie otrzymują wszyscy członkowie warszawskiego samorządu. W kwartalniku publikowane są informacje o aktualnych wydarzeniach, przedstawiana oferta szkoleniowa oraz kulturalna, sportowa i rekreacyjna. Ważną częścią pisma są też artykuły o tematyce prawniczej i ogólnokulturalnej.

W ostatnim roku wprowadzono duże zmiany w projektach internetowych OIRP w Warszawie. Dzięki stworzonej przez izbę wyszukiwarce internetowej www.szukajradcy.pl osoby potrzebujące porady prawnej mogą łatwo znaleźć profesjonalnego radcę prawnego w swojej okolicy. Rozbudowany został serwis www.oirpwarszawa.pl. Pierwotnie zamieszczane były w nim tylko dane teleadresowe i bieżące komunikaty. Teraz członkowie samorządu oraz internauci mogą tam znaleźć ogłoszenia o pracę, szczegółowe informacje o działalności izby, doskonaleniu zawodowym, ważnych imprezach, targach czy kongresach. Nowa odsłona strony została nagrodzona w 2014 r. podczas dziesiątej edycji prestiżowego konkursu Webstarfestival.

Nowym projektem OIRP w Warszawie jest także portal prawniczy www.temidium.pl. Oprócz elektronicznej wersji „Temidium" są w nim zamieszczane m.in. obszerne relacje z bieżących wydarzeń samorządowych, przegląd prasy i aktualnych informacji z serwisów agencyjnych, zbiór merytorycznych opracowań prawniczych oraz wiele innych interesujących treści, w tym oferty produktów i usług skierowanych do radców prawnych i aplikantów izby.

Od roku w OIRP w Warszawie prowadzony jest również cykl spotkań w ramach „Debat przy kawie", których ideą jest poszukiwanie rozwiązań najbardziej istotnych problemów dotykających środowiska radców. Prowadzone przez Macieja Bobrowicza, prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych w latach 2007–2013, debaty są transmitowane na kanale YouTube izby za pośrednictwem serwisu www.temidium.pl.

Sprawy zagraniczne

Główne zadanie Komisji Zagranicznej, której przewodniczy Piotr Płachta, to wzmocnienie pozycji i promocji zawodu radcy prawnego na arenie międzynarodowej. Kontynuując dotychczasową strategię, komisja organizowała i współtworzyła wiele inicjatyw: wyjazdy studyjne, przyjmowanie delegacji zagranicznych, organizację wykładów i spotkań.

W ubiegłym roku reprezentanci OIRP w Warszawie wzięli udział w VI kongresie przedstawicieli izb prawniczych oraz należących do nich prawników, organizowanym w Madrycie przez Ilustre Colegio de Abogados de Madrid (Madrycką Izbę Adwokacką). Izba warszawska gościła także delegację adwokatów z Iranu. Ponadto po raz pierwszy – jako jedyna z krajów Europy Środkowej i Wschodniej – miała swojego przedstawiciela na World City Bar Leaders Conference w Filadelfii. Z kolei w lutym tego roku delegacja stołecznego samorządu uczestniczyła w Global Law Summit, spotkaniu prawniczym w Londynie.

Ważnym osiągnięciem OIRP w Warszawie było zajęcie drugiego miejsca w organizowanym przez Krajową Radę Radców Prawnych konkursie na najlepszy projekt w ramach działalności zagranicznej okręgowych izb radców prawnych. Projekt „Nowatorski program promocji zawodu radcy prawnego za granicą" zakłada organizację tygodniowych staży doświadczonych radców prawnych w zagranicznych samorządach prawniczych. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzono pierwszy etap projektu konkursowego we współpracy i na zaproszenie ICAB – Ilustre Colegio de Abogados de Barcelona.

Międzynarodowe kontakty izby owocują kolejnymi porozumieniami o współpracy. W ostatnim czasie takie porozumienia podpisano z izbą adwokacką z Tel Awiwu oraz z Barcelona Bar Associaton.

Akcja Ukraina

W obliczu konfliktu zbrojnego pogrążającego w chaosie Ukrainę OIRP w Warszawie zainicjowała akcję świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej przebywającym w Polsce obywatelom tego kraju. Akcję objął honorowym patronatem prezydent RP Bronisław Komorowski.

Porad obywatelom Ukrainy udzielali radcy prawni z izby warszawskiej. Dotyczyły głównie kwestii związanych z uchodźstwem, prawem do wykonywania pracy i pobytem tolerowanym na terenie Polski.

Działalność pro bono

OIRP w Warszawie zapewnia stałą pomoc prawną pro bono w swoim Centrum Pomocy Prawnej przy pl. Konstytucji. Ponadto angażuje się bardzo w akcje społeczne, m.in. organizowaną od lat przez Krajową Radę Radców Prawnych akcję Niebieski Parasol oraz Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości.

W marcu radca z warszawskiej OIRP znalazł się wśród laureatów Kryształowego Serca Radcy Prawnego. W poprzedniej edycji nagrodzony został Marek Kulczyński, od początku związany z Centrum Pomocy Prawnej OIRP w Warszawie. Tym razem to wyjątkowe wyróżnienie odebrała Violetta Micorek, która od wielu lat udziela pomocy prawnej osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

W 2015 roku zorganizowano

- 88 wykładów w ramach tzw. poniedziałków radcowskich – regularnych nieodpłatnych wykładów dla radców prawnych;

- 31 wykładów w ramach wtorków radcowskich – program szkoleń z prawa karnego w związku z możliwością występowania radców prawnych w charakterze obrońców w sprawach karnych, do 11 marca 2015 r. zorganizowano 10 szkoleń;

- 21 jednodniowych szkoleń, seminariów i konferencji;

- 3 trzydniowe szkolenia wyjazdowe;

- 5 szkoleń warsztatowych w małych grupach (do 25 osób);

szkolenia językowe Legal English – 3 trymestry;

program prawa amerykańskiego;

nagranie 14 nowych wykładów e-learningowych;

Dzień Kasy Fiskalnej w związku z nałożeniem na radców obowiązku posiadania kas fiskalnych.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie prowadzi także kampanie promocji zawodu, organizuje akcje udzielania porad prawnych pro bono, przydziela radcom prawnym sprawy z urzędu zgodnie z postanowieniami sądów, angażuje się we współpracę z władzami państwowymi, samorządami i instytucjami zagranicznymi. Podejmuje też inicjatywy na rzecz rozwoju praworządności, organizuje kulturalne, sportowe i rekreacyjne imprezy integracyjne (zarówno dla radców aktywnych zawodowo, jak i dla seniorów), zajmuje się publikacją fachowych wydawnictw prawniczych, wydaje własny kwartalnik „Temidium", ma trzy strony internetowe – www.temidium.pl, www.oirpwarszawa.pl i www.szukajradcy.pl, etc.

Pozostało 95% artykułu
Opinie Prawne
Mirosław Wróblewski: Ochrona prywatności i danych osobowych jako prawo człowieka
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Święczkowski nie zmieni TK, ale będzie bardziej subtelny niż Przyłębska
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Biznes umie liczyć, niech liczy na siebie
Opinie Prawne
Michał Romanowski: Opcja zerowa wobec neosędziów to początek końca wartości
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Komisja Wenecka broni sędziów Trybunału Konstytucyjnego