Aktualizacja: 01.06.2015 16:03 Publikacja: 01.06.2015 16:03
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Od kilku miesięcy apeluje Pan gdzie może o odłożenie w czasie wejścia w życie procesu kontradyktoryjnego. Bez skutku. Te apele to strach przed tym, że prokuratura nie da rady?
Prokuratorzy zrobią wszystko, żeby jak najlepiej przygotować się do zmiany modelu postępowania karnego, ale bez realnego wsparcia ze strony decydentów politycznych reforma ta może się po prostu nie udać. Nowe rozwiązania nakładają szereg nowych obowiązków na prokuratorów i jednocześnie zdejmują pewne obowiązki z sędziów, a tymczasem mamy sytuację, w której 1 asystent przypada na 3 sędziów, w prokuraturze zaś mamy 1 asystenta na 25 prokuratorów. To rażąca dysproporcja, o czym mówiłem ministrom sprawiedliwości i finansów, apelując o etaty dla asystentów i analityków kryminalnych. Kolejną kwestią jest niski poziom informatyzacji prokuratury. Jak prokurator ma skutecznie prowadzić przed sądem postępowanie dowodowe, gdy nie ma laptopa a w nim zdygitalizowanych protokołów z zeznaniami świadków, opiniami biegłych? O tym też wielokrotnie mówiliśmy. Nadto cały czas prowadzony jest wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości pilotażowy program organizacji wokand sądowych. Nierozwiązanie tych wszystkich konkretnych problemów stawia pod znakiem zapytania powodzenie reformy i stąd moje zabiegi o wydłużenie vacatio legis. Odrębną kwestią jest okres vacatio legis- moim zdaniem 4 miesiące to zdecydowanie za krótko. Taki pogląd wyrazili również Krajowa Rada Prokuratury, Rzecznik Praw Obywatelskich, środowisko prokuratorskie, część sędziów i adwokatów.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał nowego członka Krajowej Rady Prokuratorów. Odwołaną w środę Ewę Wrzosek zastąpi prokurator Justyna Brzozowska.
Jakubowi Banasiowi i jego żonie przedstawiono nowe zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
"Jeżeli nie będzie takich prokuratorów jak ja, to nikt państwu nie powie, jak naprawdę jest w prokuraturze, co złego się dzieje" - mówiła w czwartek w TOK FM prok. Ewa Wrzosek, która po publicznej krytyce szefa resortu sprawiedliwości, została wczoraj odwołana z delegacji do MS.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas