Proces kontradyktoryjny według Andrzeja Seremeta, prokuratora generalnego

Rozmowa z Andrzejem Seremetem, prokuratorem generalnym

Publikacja: 01.06.2015 16:03

Proces kontradyktoryjny według Andrzeja Seremeta, prokuratora generalnego

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Od kilku miesięcy apeluje Pan gdzie może o odłożenie w czasie wejścia w życie procesu kontradyktoryjnego. Bez skutku. Te apele to strach przed tym, że prokuratura nie da rady?

Prokuratorzy zrobią wszystko, żeby jak najlepiej przygotować się do zmiany modelu postępowania karnego, ale bez realnego wsparcia ze strony decydentów politycznych reforma ta może się po prostu nie udać. Nowe rozwiązania nakładają szereg nowych obowiązków na prokuratorów i jednocześnie zdejmują pewne obowiązki z sędziów, a tymczasem mamy sytuację, w której 1 asystent przypada na 3 sędziów, w prokuraturze zaś mamy 1 asystenta na 25 prokuratorów. To rażąca dysproporcja, o czym mówiłem ministrom sprawiedliwości i finansów, apelując o etaty dla asystentów i analityków kryminalnych. Kolejną kwestią jest niski poziom informatyzacji prokuratury. Jak prokurator ma skutecznie prowadzić przed sądem postępowanie dowodowe, gdy nie ma laptopa a w nim zdygitalizowanych protokołów z zeznaniami świadków, opiniami biegłych? O tym też wielokrotnie mówiliśmy. Nadto cały czas prowadzony jest wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości pilotażowy program organizacji wokand sądowych. Nierozwiązanie tych wszystkich konkretnych problemów stawia pod znakiem zapytania powodzenie reformy i stąd moje zabiegi o wydłużenie vacatio legis. Odrębną kwestią jest okres vacatio legis- moim zdaniem 4 miesiące to zdecydowanie za krótko. Taki pogląd wyrazili również Krajowa Rada Prokuratury, Rzecznik Praw Obywatelskich, środowisko prokuratorskie, część sędziów i adwokatów.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia