Reklama
Rozwiń

Zmiany w akcyzie: energia elektryczna

Publikacja: 14.09.2015 03:00

Julita Karaś-Gasparska

Julita Karaś-Gasparska

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Tydzień temu pisaliśmy o korzystnych regulacjach, jakie wprowadzono do ustawy o podatku akcyzowym. Dziś kolejny odcinek tego cyklu, a w nim opis rozwiązań dotyczących akcyzy od energii elektrycznej, które mają pomóc niektórym przedsiębiorcom w obniżeniu kosztów prowadzonej przez nich działalności. Szczegółowo na temat tych zmian i na temat warunków jakie trzeba będzie spełnić, aby skorzystać z wprowadzanych preferencji, piszemy w artykule "Od stycznia nowe preferencje podatkowe dla przemysłu".

Wiemy już także co się zmieni w podatku od nieruchomości. W poprzednim numerze tygodnika wyjaśnialiśmy zasady, na jakich po 1 stycznia przyszłego roku będzie można uznać, że budynek jest w złym stanie technicznym i tym samym nie może być wykorzystywany w działalności gospodarczej. W tym tygodniu kontynuujemy temat. Tym razem opisujemy kwestie opodatkowania lokali będących własnością wielu podmiotów Fiskus inaczej potraktuje wspólną własność .

Warto także odnotować, że w przyszłym roku mogą się obniżyć stawki niektórych podatków lokalnych. Wszystko za sprawą deflacji. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły bowiem w pierwszym półroczu br. o 1,2 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza poprzedniego roku. W związku z tym uległo obniżeniu wiele maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych. Ich konkretną wysokość na danym terenie uchwalają rady gmin pod koniec roku. Nie mogą ich jednak ustalić na poziomie wyższym niż stawki maksymalne. Jeśli zatem dana gmina stosowała do tej pory stawki maksymalne, to będzie je teraz musiała obniżyć.

Niektóre podatkowe zmiany na przyszły rok już znamy. Piszemy o nich i będziemy pisać w kolejnych numerach. Niestety zapewne duża część nowych przepisów jak zwykle zostanie uchwalona i opublikowana w ostatniej chwili. I w tym przypadku zapoznanie się z nimi i odpowiednie przygotowanie będzie znacznie trudniejsze.

Zapraszam do lektury tygodnika „Podatki".

Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Prokuratura z Popowa
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Fałszywe nauki ze sprawy Barbary Skrzypek
Opinie Prawne
Pietryga: Dlaczego protokoły z przesłuchania Barbary Skrzypek nie pomogą prokuraturze?
Opinie Prawne
Pietryga: Deregulacja, czyli co łączy wyborców Trzaskowskiego, Mentzena i Nawrockiego?
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Prokuratura ma twarz Ewy Wrzosek
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń