Aktualizacja: 26.09.2015 08:40 Publikacja: 26.09.2015 08:40
Agata Łukaszewicz
Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek
Projekt ustawy ograniczającej immunitet kilku głośnym grupom zawodowym rodził się w bólach. Od pierwszego pomysłu, a nawet na kolanie napisanego projektu, do uchwalenia minęły cztery lata. I tak cud, że się udało. Pewnie gdyby nie kampania wyborcza i słabe sondaże Platformy Obywatelskiej, nigdy byśmy się go nie doczekali. A tak sztandarowy pomysł PO właśnie wszedł w życie. Od teraz każdy złapany na przekroczeniu prędkości poseł, senator, prokurator, a i rzecznik praw dziecka, generalny inspektor ochrony danych osobowych czy szef Instytutu Pamięci Narodowej będą mogli zapłacić mandat. Warunek jest jeden: jeśli zechcą to zrobić.
Warto się w końcu zdecydować, czy niezależność prokuratury, o której tyle się mówi, ma istnieć tylko na panelowych prezentacjach i slajdach, czy też w rzeczywistości.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Działania „obronne” prezesa TK to reakcja bardzo stonowana. Mogła przecież przybrać postać działania ukierunkowanego na ściganie rzecznika generalnego TSUE za instytucjonalny zamach stanu.
Nie możemy sobie pozwolić na to, by krajowy system cyberbezpieczeństwa 2.0 był systemem z tektury, przepalającym pieniądze podatnika.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W bajkach zakochani żyją długo i szczęśliwie. W prawdziwym życiu bywa inaczej. I to nie wizja długotrwałego i czasem kosztownego rozwodu powinna być spoiwem rodziny.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Wystąpiłam drogą służbową z wnioskiem o zapewnienie ochrony z uwagi na niezliczoną liczbę kierowanych wobec mnie gróźb karalnych - poinformowała prokurator Ewa Wrzosek, która w ubiegłą środę przesłuchiwała Barbarę Skrzypek.
Uniewinnionemu od zarzutów dyscyplinarnych nauczycielowi wypłaca się zaległe dodatki – uznał Sąd Najwyższy.
Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uniewinnił sierżant sztabową Paulinę Sobień. W pierwszej instancji funkcjonariuszka została skazani za przekroczenie uprawnień podczas interwencji u prokuratora, opiekującego się dzieckiem. Badanie alkomatem wykazało, iż mężczyzna miał ponad pół promila alkoholu.
„Łączenie przesłuchania, które miało miejsce w środę, ze zgonem który nastąpił trzy dni później, jest przekroczeniem granic przyzwoitości" - napisał w serwisie X minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do sprawy śmierci Barbary Skrzypek.
Przepisy, które uniemożliwiają przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym, które sprawują opiekę nad również niepełnosprawnymi najbliższymi, są niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny w pięcioosobowym składzie.
Gdy jest zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi, powinny być budowane nie tylko zapory inżynieryjne, ale też pola minowe. Ministrowie państw bałtyckich rekomendują wycofanie się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.
- Kiedy po wyborach 2023 roku nastąpiła zmiana władzy, a ministrem sprawiedliwości został Adam Bodnar, można było mieć nadzieje, że wszystko wejdzie na prawidłowe tory. Niestety, okazało się inaczej - mówił na antenie TOK FM sędzia Sądu Rejonowego w Nysie Mariusz Ulman.
Sąd ma wyjść na salę i sądzić, a nie szukać powodów do wyłączenia ze sprawy. One są, ale nie można ich nadużywać – mówi Barbara Piwnik, sędzia karna w stanie spoczynku, była minister sprawiedliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas