Rz: Panie prezesie, co środowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie klauzuli sumienia oznacza dla pacjentów? Łatwiej czy trudniej będzie im skorzystać ze świadczenia, które jest w ocenie lekarzy kontrowersyjne moralnie? Trybunał uznał bowiem, że część zapisów dotycząca klauzuli sumienia jest niekonstytucyjna.
Maciej Hamankiewicz: Dla pacjentów ten wyrok jest korzystny. Informacja o tym, gdzie można uzyskać dane świadczenie, powinna być dostępna dla każdego, np. poprzez zadzwonienie anonimowo na infolinię. W imieniu państwa będą mogły jej udzielić instytucje takie jak NFZ, rzecznik praw pacjenta czy Ministerstwo Zdrowia. Oczywiście dzisiaj trudno powiedzieć, kogo wskażą rządzący.
Czy to oznacza, że pacjentka, której np. lekarz odmówi przerwania ciąży, będzie mogła się zwrócić do dyrektora lecznicy o wskazanie, gdzie takie zabiegi się wykonuje?
Jeśli powstanie lista placówek wykonujących takie zabiegi, to pacjentka nie będzie musiała nigdzie indziej szukać pomocy. Podkreślam jednak, że to nie Naczelna Rada Lekarska, ale państwo ma znaleźć sposoby informowania.
Czyli lekarz sam nie będzie zobowiązany wskazać pacjentce, gdzie takie świadczenie wykonać?