Aktualizacja: 17.11.2020 12:41 Publikacja: 17.11.2020 12:41
Temida
Foto: AdobeStock
Czynu tego chłopiec miał się dopuścić podczas kłótni z kolegą. Nigeryjski sąd nie okazał litości. Potraktował dziecko jak dorosłego, bo prawo szarijatu nakazuje tak traktować wszystkie osoby, które osiągnęły dojrzałość płciową. Skazał go na dziesięć lat pozbawienia wolności za bluźnierstwo. Jego matka została zmuszona do ucieczki z wioski. Po aresztowaniu syna pod jej domem gromadził się agresywny tłum.
Wyrok, który zapadł we wrześniu, poruszył światową opinię publiczną. Pierwszy ze słowami potępienia wystąpił UNICEF. „Skazanie tego dziecka na dziesięć lat więzienia połączonego z nakazem wykonywania ciężkiej pracy jest złe" – nie krył oburzenia Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Nigerii. „Łamie też przepisy prawa międzynarodowego, które Nigeria dobrowolnie ratyfikowała. Już w 1991 r. ratyfikowała konwencję Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, a w 2001 roku Afrykańską Kartę Praw i Dobrobytu Dziecka. W 2003 r. zaś przyjęła ustawę o prawach dziecka, by przystosować do prawa krajowego międzynarodową konwencję praw dziecka ONZ z 1989 r. Jej przepisy jasno stanowią, że państwo ma bezwzględny obowiązek respektowania prawa do życia i rozwoju dziecka. Wyrok ten zaprzecza więc wszystkim zasadom praw dziecka i sprawiedliwości wobec nich, pod którymi podpisała się Nigeria, a co za tym idzie stan Kano" – zaznaczył Hawkins.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Sąd w Krakowie umorzył sprawę znanej aktywistki Katarzyny A., znanej jako "Babcia Kasia", która została oskarżona o ugryzienie policjanta podczas demonstracji z 2022 roku.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas