Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2025 10:59 Publikacja: 28.12.2024 09:44
Foto: Adobe Stock
Przyczynkiem do popełnienia niniejszego tekstu było wystąpienie niżej podpisanego podczas konferencji „Adwokat dla przedsiębiorcy”, organizowanej przez Sekcje Praktyków Prawa przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie w dniu 11.10.2024 r. Uznałem za zasadne aby skonfrontować treść tamtego referatu, osobiste (późniejsze) doświadczenia zawodowe oraz oficjalne statystyki: Ministerstwa Sprawiedliwości i Komisji Europejskiej (KE). W myśl danych ministerialnych, postępowanie cywilne w sprawach gospodarczych (GC) trwa średnio 20,8 miesiąca (dane na 22.12.2024 r.). Z kolei, KE podaje (The EU Justice Scoreboard, dostęp 22.12.2024 r.), iż w 2021 r. uzyskanie w Polsce wyroku w sprawie gospodarczej w I instancji zajmowało nieco ponad 300 dni. Co więcej, począwszy od 2012 r. czas potrzebny na wydanie wyroku sukcesywnie się wydłużał. „Prymusami” pod względem szybkości rozstrzygania sporów są w Unii Europejskiej sądy na Litwie i w Holandii (potrzebują ok. 100 dni by rozstrzygnąć spór w I instancji), zaś „maruderami” są sędziowie na Węgrzech, we Włoszech i w Grecji (tym ostatnim wydanie wyroku w I instancji zajmuje ponad 700 dni).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas