Reklama
Rozwiń

Prof. Marlena Pecyna: O powadze prawa czyli komisja śledcza czy „śmieszna”

Decyzje podczas posiedzeń komisji śledczej ds. Pegasusa powinny mieć prawne umocowanie i być zgodne z ustawą. Naruszenia procedury podważają legitymację do badania nieprawidłowości.

Publikacja: 18.03.2024 15:06

Wezwany na świadka prezes PiS Jarosław Kaczyński (P) podczas posiedzenia komisji śledczej ds. Pegasu

Wezwany na świadka prezes PiS Jarosław Kaczyński (P) podczas posiedzenia komisji śledczej ds. Pegasusa w Sejmie w Warszawie

Foto: PAP/Paweł Supernak

Komisja śledcza ds. wykorzystywania oprogramowania Pegasus jest uznawana za najważniejszą spośród tych powołanych do ustalenia naruszania zasady praworządności przez organy władzy publicznej, w kontekście bezprawnego stosowania środków operacyjnych, w tym wobec osób, które nawet nie były w zakresie zainteresowania organów publicznych. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 17 stycznia 2024 r. określa bardzo szeroko przedmiotowy i podmiotowy zakres kompetencji komisji oraz cel podejmowanych przez nią działań. Nie ulega wątpliwości, że zarówno zakres działania komisji, jak i okoliczności częściowo ujawnione stanowią wyjątkowo doniosłą wagę dla funkcjonowania państwa i społeczeństwa obywatelskiego (z punktu widzenia obowiązywania i stosowania zasady praworządności).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem