Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 19:19 Publikacja: 07.07.2023 07:20
Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki
6 lipca 2023 r. połączone Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odrzuciły większość istotnych poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o planowaniu przestrzennym, w tym najważniejszą, dotyczącą wydłużenia terminu uchwalenia planów ogólnych przez gminy. Jeżeli Sejm przychyli się do stanowiska komisji, rynek nieruchomości mieszkaniowych może czekać kolejny kryzys.
Senat proponował przesunięcie terminu na uchwalenie planów ogólnych z 31 grudnia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. Obecny eksperci uważają za mało realny. Średnio procedowanie planu miejscowego w miastach takich jak Warszawa czy Kraków trwa obecnie ponad trzy lata, a studium nawet o kilka lat dłużej. Biorąc pod uwagę, że z dniem 1 stycznia 2026 r. plany ogólne mają zastąpić istniejące w danej gminie studium, na ich uchwalenie będzie tylko ponad dwa lata. Jeśli gmina nie zdąży uchwalić planu ogólnego do końca 2025 r., realizacja nowych inwestycji możliwa będzie tylko na terenach objętych obowiązującymi planami miejscowymi i na tych, dla których do 31 grudnia 2025 r. zostaną wydane ostateczne decyzje o warunkach zabudowy. Gdy do tego czasu inwestor takiej decyzji nie uzyska, będzie musiał czekać do uchwalenia planu ogólnego, chyba że przed 1 stycznia 2026 r. uda mu się złożyć wniosek o wydanie decyzji WZ.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Politycy mówią: nauczyliśmy się funkcjonować bez Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy na pewno lepiej jest grać be...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań t...
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas