Aktualizacja: 11.12.2024 11:50 Publikacja: 07.07.2023 07:20
Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki
6 lipca 2023 r. połączone Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odrzuciły większość istotnych poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o planowaniu przestrzennym, w tym najważniejszą, dotyczącą wydłużenia terminu uchwalenia planów ogólnych przez gminy. Jeżeli Sejm przychyli się do stanowiska komisji, rynek nieruchomości mieszkaniowych może czekać kolejny kryzys.
Senat proponował przesunięcie terminu na uchwalenie planów ogólnych z 31 grudnia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. Obecny eksperci uważają za mało realny. Średnio procedowanie planu miejscowego w miastach takich jak Warszawa czy Kraków trwa obecnie ponad trzy lata, a studium nawet o kilka lat dłużej. Biorąc pod uwagę, że z dniem 1 stycznia 2026 r. plany ogólne mają zastąpić istniejące w danej gminie studium, na ich uchwalenie będzie tylko ponad dwa lata. Jeśli gmina nie zdąży uchwalić planu ogólnego do końca 2025 r., realizacja nowych inwestycji możliwa będzie tylko na terenach objętych obowiązującymi planami miejscowymi i na tych, dla których do 31 grudnia 2025 r. zostaną wydane ostateczne decyzje o warunkach zabudowy. Gdy do tego czasu inwestor takiej decyzji nie uzyska, będzie musiał czekać do uchwalenia planu ogólnego, chyba że przed 1 stycznia 2026 r. uda mu się złożyć wniosek o wydanie decyzji WZ.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Apartamentowiec w podwarszawskim Legionowie ma być gotowy w drugim kwartale 2025 roku.
Jeśli nie wiadomo, czy osoba powołana w testamencie do spadku, jest faktycznie spadkobiercą, to nie można uznać, że uzyskuje przychód z wynajmowanego przez wykonawcę testamentu mieszkania.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas