Taka sytuacja ma miejsce od kilku lat i dotyczy tysięcy obywateli, którzy nabyte w darowiźnie nieruchomości zmuszeni byli odpłatnie zbyć przed upływem 5 lat. Żaden skład orzeczniczy NSA nie może przyzwalać administracji na nakładanie podatku dochodowego od całej ceny uzyskanej ze sprzedaży takiej nieruchomości. Niestety NSA cały czas, ostatnio kilka dni temu w wyroku II FSK 352/21, stwierdza autorytarnie, że taka sprzedaż podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że dla sądu takie opodatkowanie jest zgodne z Konstytucją.
Linia orzecznicza NSA dotycząca odpłatnego zbycia mieszkań nabytych w darowiźnie jest od lat zadziwiająca. Odnośnie opodatkowania odpłatnego zbycia w formie sprzedaży mieszkań nabytych w darowiźnie przyzwala na nakładanie podatku dochodowego od całej uzyskanej ceny. Jednocześnie całkiem przeciwne jest orzecznictwo NSA, gdy odpłatne zbycie następuje w innych formach niż sprzedaż. Takich jak: zniesienie współwłasności czy spłata spadku lub przeniesienie własności na bank w zamian za zwolnienie z długu. Tu sądy jednolicie twierdzą (słusznie), że skoro nie dochodzi do przysporzenia majątkowego (a przecież nie dochodzi), to mamy do czynienia z zamianą aktywów nie przekładającą się na sytuację podatkowo prawną. Nie ma więc żadnego podatku dochodowego do zapłaty. Zadziwiające jest to, że odnośnie opodatkowania przy sprzedaży takiej analizy sądy nigdy nie robią. Podkreślenia wymaga, że podatkowo prawnie wszystkie formy odpłatnego zbycia traktowane są jednakowo.
Nie można nie dostrzec, że nakładanie podatku dochodowego od sprzedaży mieszkań nabytych w darowiźnie w sposób oczywisty różnicuje sytuację podatkowo prawną osób w zależności od tego w jakiej postaci otrzymają darowiznę. Nie można, nie łamiąc Konstytucji, różnicować sytuacji podatkowo prawnej obdarowanych, którzy dokonują odpłatnego zbycia majątku nabytego w darowiźnie w zależności od tego w jakiej formie ten majątek otrzymali. Nie mogą gorzej być traktowani – płacąc wysoki podatek dochodowy - ci, którzy otrzymali mieszkania od tych którzy otrzymali dzieła sztuki lub walutę obcą – oni żadnego podatku nie płacą. Taką wiedzę mają, bo muszą mieć, wszyscy prawnicy
Znamienne dla podejścia sądu do praw obywateli, że nigdy nie zwrócił na to uwagi żaden skład orzekający NSA. Spraw takich było w sądzie tysiące. Zwrócił natomiast Sąd Karny w Lublinie i skierował pytanie do TK o zgodność z ustawą zasadniczą takich przepisów – P 1/19.
Samo skierowanie pytania przez jakiś sąd - być może - nie świadczy o tym, że są wątpliwości co do zgodności z Konstytucją takiego przepisu. Jednak w tym przypadku podstawa wywodu sądu karnego odnośnie niezgodności z Konstytucją jest wyjątkowo oczywista, prosta i trudno znaleźć argumenty na jej podważenie, czyli jakich konstytucyjnych wartości chronić może takie zróżnicowanie.