Reklama
Rozwiń

Tomasz Pietryga: Polskie KPO jak krajobraz przed bitwą

Na początku roku znaleźliśmy się w znacznie trudniejszej sytuacji, jeśli chodzi o odblokowanie KPO, niż jeszcze kilka miesięcy temu. Tyle że tym razem na własne życzenie.

Publikacja: 07.01.2023 16:39

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (L), prezydent RP Andrzej Duda (C) oraz pre

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (L), prezydent RP Andrzej Duda (C) oraz premier RP Mateusz Morawiecki (

Foto: PAP/Leszek Szymański

Nowy tydzień może teoretycznie zdecydować, czy Polska będzie miała aktywowane fundusze z KPO. Sejm 11 stycznia ma się pochylić nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która zmierza do wypełnienia przez Polskę, tzw. kamieni milowych w kwestii praworządności, wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Szanse na szybkie uchwalenie zmian są mało optymistyczne. Zjednoczona Prawica, która przez lata była monolitem w kwestii przyjmowania zmian legislacyjnych, jest pęknięta na co najmniej trzy kawałki. Obóz premiera dąży do kompromisu z Brukselą i odblokowania miliardów za wszelką cenę i zdaje się dziś przyjmować zasadę: cel uświęca środki, co oznacza otwarcie na jak najgłębszy kompromis i ustępstwa, byle miliardy wpłynęły, a polityczna kariera Mateusza Morawieckiego i jego zaplecza mogła trwać.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji