Reklama
Rozwiń

Ewa Szadkowska: Dzień zaskoczeń w Trybunale

We wtorek, według jednej z interpretacji, zakończyć się powinna kadencja prezes Julii Przyłębskiej. Sama zainteresowana nie zmarnowała okazji, by siedzieć cicho.

Publikacja: 20.12.2022 20:12

Sędzia Julia Przyłębska

Sędzia Julia Przyłębska

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Jeśli ktoś się spodziewał, że 20 grudnia, gdy według wielu prawników zakończyć się powinna kadencja prezes Julii Przyłębskiej, coś przełomowego zadzieje się w Trybunale Konstytucyjnym, to… się nie zawiódł. Ten dzień zapisze się w historii sądownictwa konstytucyjnego ostatnich lat. TK wydał bowiem dwa orzeczenia, co jest niecodziennym wydarzeniem, biorąc pod uwagę niespieszne tempo pracy tego organu pod kierownictwem prezes Przyłębskiej.

Pierwsze z rozstrzygnięć ma niebagatelne znaczenie dla adwokatów, którzy od dawna biją na alarm, że płacenie obrońcom z urzędu mniej niż obrońcom z wyboru jest co najmniej niesprawiedliwe. I Trybunał – zapewne ku sporemu zaskoczeniu prawników, którzy są przyzwyczajeni, że ich postulaty dotyczące wynagrodzeń zwykle trafiają w próżnię – rzeczywiście uznał częściową niekonstytucyjność rozporządzenia ministra sprawiedliwości o tzw. kosztach. W kolejnym orzeczeniu TK zakwestionował niektóre przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem