Aktualizacja: 06.05.2016 15:24 Publikacja: 06.05.2016 09:05
Foto: 123RF
Zgodnie z zapowiedziami inicjatorów wprowadzenia tzw. świadczenia 500+ celem udzielonej przez państwo pomocy miało być podniesienie poziomu życia rodzin posiadających co najmniej dwoje dzieci. Inicjatywa ta znalazła powszechną akceptację, tym bardziej że jest to jednoznaczny sygnał państwa, iż rodzina posiadająca troje i więcej dzieci to nie rodzina patologiczna, lecz doceniana i wspierana przez państwo.
Realizując te zapowiedzi, 11 lutego 2016 r. Sejm uchwalił ustawę o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Przyjmując ją, musiał uwzględnić obecny stan polskich rodzin, to jest fakt, że zgodnie z danymi GUS w samym tylko 2014 r. rozwiązano przez rozwód ponad 65 tys. małżeństw, a 36 proc. małżeństw zawartych w ostatnich dziesięciu latach jest po rozwodzie. Oznacza to, że dzieci wychowywane są przez jednego z rodziców lub władza rodzicielska przysługuje obojgu, lecz miejsce zamieszkania dziecka jest ustalone u jednego z nich, co skutkuje koniecznością zasądzenia renty alimentacyjnej na rzecz małoletniego dziecka.
TSUE nigdy nie zadowoli wszystkich i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie go krytykował. Dla jednych jego wyroki...
W przypadku podejrzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez posła opozycji prezes UODO zadzia...
Tylko powtórzenie konkursów w otwartym trybie przed legalną KRS, z prawem każdego uczestnika, w tym neosędziego,...
Azjatyckie firmy mogą tracić dostęp do kluczowych przetargów publicznych. To przełomowy moment dla rynku inwesty...
Blokada Trybunału Konstytucyjnego przez rząd będzie miała dalsze, nieprzewidywalne konsekwencje.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas