Małgorzata Heller-Kaczmarska: 500+ w rodzinach po rozwodzie

Przepisy mogą być źródłem konfliktów nie tylko przy alimentach, ale i wtedy, gdy rodzice sprawują nad dziećmi opiekę naprzemienną – pisze adwokat.

Aktualizacja: 06.05.2016 15:24 Publikacja: 06.05.2016 09:05

Małgorzata Heller-Kaczmarska: 500+ w rodzinach po rozwodzie

Foto: 123RF

Zgodnie z zapowiedziami inicjatorów wprowadzenia tzw. świadczenia 500+ celem udzielonej przez państwo pomocy miało być podniesienie poziomu życia rodzin posiadających co najmniej dwoje dzieci. Inicjatywa ta znalazła powszechną akceptację, tym bardziej że jest to jednoznaczny sygnał państwa, iż rodzina posiadająca troje i więcej dzieci to nie rodzina patologiczna, lecz doceniana i wspierana przez państwo.

Realizując te zapowiedzi, 11 lutego 2016 r. Sejm uchwalił ustawę o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Przyjmując ją, musiał uwzględnić obecny stan polskich rodzin, to jest fakt, że zgodnie z danymi GUS w samym tylko 2014 r. rozwiązano przez rozwód ponad 65 tys. małżeństw, a 36 proc. małżeństw zawartych w ostatnich dziesięciu latach jest po rozwodzie. Oznacza to, że dzieci wychowywane są przez jednego z rodziców lub władza rodzicielska przysługuje obojgu, lecz miejsce zamieszkania dziecka jest ustalone u jednego z nich, co skutkuje koniecznością zasądzenia renty alimentacyjnej na rzecz małoletniego dziecka.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem