Aktualizacja: 27.11.2016 12:19 Publikacja: 27.11.2016 12:45
Foto: 123RF
Same przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie wskazują nic ponadto, że: 1) prawo autorskie przysługuje twórcy (art. 8 pr. aut); 2) współtwórcom prawo przysługuje wspólnie (art. 9 ust. 1 pr. aut.); 3) współtwórcą jest osoba, która wniosła „wkład pracy twórczej" do utworu (art. 9 ust. 1 pr. aut.) oraz 4) w utworze współautorskim mogą występować „części mające samodzielne znaczenie" (art. 9 ust. 2 pr. aut.).
Przepis zatem wprost odnosi się do pojęć „twórczość" i „utwór", co bezsprzeczne wskazuje na to, że za współtwórcę utworu współautorskiego można uznać jedynie osobę, której wkład w ten utwór spełnia kryteria określone w ust. 1 pr. aut, a więc jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, stanowiącym sposób wyrażenia ustalony w jakiejkolwiek postaci, bez względu na wartość i przeznaczenie. Przesłanka ta jest wspólna dla kontynentalnych systemów prawa i jej zasadność nie budzi wątpliwości w doktrynie i orzecznictwie.
TSUE nigdy nie zadowoli wszystkich i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie go krytykował. Dla jednych jego wyroki...
W przypadku podejrzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez posła opozycji prezes UODO zadzia...
Tylko powtórzenie konkursów w otwartym trybie przed legalną KRS, z prawem każdego uczestnika, w tym neosędziego,...
Azjatyckie firmy mogą tracić dostęp do kluczowych przetargów publicznych. To przełomowy moment dla rynku inwesty...
Blokada Trybunału Konstytucyjnego przez rząd będzie miała dalsze, nieprzewidywalne konsekwencje.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas