Droga do urzędu sędziego po nowemu

Sądownictwo chętnie widziałoby u siebie wybitnych adwokatów, radców czy notariuszy. Ci jednak nie są zainteresowani.

Aktualizacja: 07.01.2017 09:18 Publikacja: 07.01.2017 08:48

Droga do urzędu sędziego po nowemu

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Aplikacja, asesura i na koniec dożywotni etat – tak ma wyglądać wkrótce droga do urzędu sędziego. Pomysł ryzykowny, ale i odważny.

Aplikacja w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury to główna droga dochodzenia do zawodu sędziego – zdecydował minister sprawiedliwości. Aplikantom gwarantuje na czas nieokreślony etat asesora, a potem i sędziego. Projekt zmian w ustawach o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz prawie o ustroju sądów powszechnych zostaje wpisany do wykazu prac rządu i jeszcze w 2017 r. wejdzie w życie. To rewolucja – twierdzą i autorzy i sędziowie skrajnie go oceniając. Pierwsi uważają, że to optymalne rozwiązanie. Państwo przez lata płaci dziś spore stypendia aplikantom, którzy po ukończeniu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie mają gwarancji orzekania, a tym samym zatrudnienia. Często więc odchodzą do innych zawodów. Drudzy czekali na spełnienie obietnicy utworzenia z urzędu sędziego korony zawodów prawniczych. To była wizja chyba nierealna do spełnienia, przynajmniej dziś. Sądownictwo chętnie widziałoby u siebie najwybitniejszych adwokatów, radców prawnych czy notariuszy. Problem w tym, że ci – poza nielicznymi wyjątkami – nie byli i nie są zainteresowani przejściem na urząd.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Opinie Prawne
Wojciech Hermeliński: Kto ostatni w kolejce do głosowania?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Ostrzejszy kodeks karny nie zapewni bezpieczeństwa lekarzom
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Pomysły resortu rodziny nie pokrywają się z oczekiwaniami firm
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Długi weekend konstytucyjny
Opinie Prawne
Marek Dobrowolski: Konstytucja 3 maja, czyli zamach stanu, który oddał głos narodowi
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku