Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło analizę egzaminów na aplikację radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą, które odbyły się we wrześniu 2016 r. Warto pokusić się o kilka wniosków i prognozę na przyszłość.
Największe zainteresowanie, a także zdawalność były na aplikacji radcowskiej. Powodem jest unifikacja tej profesji z zawodem adwokata poprzez umożliwienie radcom prowadzenia spraw karnych. Wciąż ma znaczenie możliwość zatrudnienia na etacie, co daje znacznie większe możliwości świadczenia usług prawnych oraz większe bezpieczeństwo i stabilność zawodową. Wydaje się zatem, że zainteresowanie zawodem radcy prawnego będzie wzrastać kosztem aplikacji adwokackiej.
Zdecydowanie w odwrocie jest natomiast zawód komornika. W ostatnich latach ta profesja wydawała się najbardziej dochodową wśród zawodów prawniczych. Zapowiadane zmiany legislacyjne ograniczające opłaty egzekucyjne, a nawet plany upaństwowienia tego zawodu oraz nieprzychylna atmosfera wokół komorników zapewne miały wpływ na wybory życiowe młodych prawników. A reforma (projekty są już w Sejmie) sprawi, że tendencja ta utrzyma się również w tym roku.
Radykalnych zmian nie ma natomiast w uczelniach najlepiej reprezentowanych na aplikacjach. Prym wiodą tradycyjnie renomowane uniwersytety, które większy nacisk kładą na praktyczną edukację studentów.
Pewną nowością jest natomiast lepsza zdawalność prawników kształcących się w trybie niestacjonarnym (ponad 41 proc.), łączącym edukację z pracą zawodową, co także może potwierdzać tezę, że elementy praktyczne są podczas konkursów równie ważne jak zdobyta na studiach teoria.