Aktualizacja: 08.08.2021 07:54 Publikacja: 08.08.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Szwedzkie prawo karne uchwalano w zupełnie innych realiach. Pochodzi z 1965 r. Kodeks karny wielokrotnie reformowano, ale są w nim jeszcze paragrafy, które uległy erozji i wymagają aktualizacji. Do takich należy wprowadzający łagodniejsze kary dla młodocianych w wieku od 18 do 20 lat. Według obwiązującej skali sankcji, gdy osiemnastolatek popełni przestępstwo, to grozi mu kara o połowę łagodniejsza, dwudziestolatek może liczyć na złagodzenie o 25 proc., a o rok młodszemu daruje się około jednej trzeciej kary. O uldze wiedzą gangsterzy i kalkulują, że w Szwecji opłaca się popełnić przestępstwo, jeśli się ma odpowiedni wiek. Tak mówił Petter, gość telewizyjnego programu „Przestępstwo tygodnia". Petter porzucił kryminalną karierę w gangu i wyznał, że młodociani, planując zbrodniczy czyn, wiedzą, że mogą liczyć na redukcję kary. Uważają więc – mówił – że lepiej, gdy dopuszczą się danego czynu, dopóki obejmuje ich złagodzenie i zostaną skazani np. na trzy lata, niż gdy ukończą 21 i otrzymają dożywocie. Wykorzystują to starsi przestępcy działający w gangach, wynajmując młodocianych do różnych misji, np. do dostawy narkotyków czy też pozbycia się rywala z innej siatki.
Czterodniowy tydzień pracy? To nie musi być zły pomysł dla biznesu, tylko szansa na wyczekiwaną przez niego dere...
Premier odwołał szefa więziennictwa, o co dzień wcześniej apelował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Rozumie...
Przyjęta przez resort sprawiedliwości konstrukcja sankcji ustawowego pozbawienia skutków nominacji sędziowskich...
Pomysł lewicy na wprowadzenie czterodniowego czasu pracy to przykład populizmu, nieliczącego się z realiami zaró...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Estonia wyprzedza nas o jakieś pięć lat. I nie chodzi tym razem o usługi cyfrowe, bo w tym zakresie wyprzedza na...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas