Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 06.10.2018 17:03 Publikacja: 06.10.2018 07:00
Foto: Adobe Stock
Przepisy o mężach zaufania i obserwatorach społecznych to jedne z niewielu naprawdę dobrych zmian w dużej nowelizacji Kodeksu wyborczego, która weszła w życie pod koniec stycznia. Przyznanie obywatelom szerokiej kontroli nad procesem wyborczym jest na rękę każdemu – władzy, by udowodnić czyste intencje, opozycji – by patrzeć władzy na ręce. I tylko zastanowienie budzi, czemu na kilka tygodni przed wyborami samorządowymi suweren się do tej kontroli wyborów nie garnie.
Wszyscy już się przyzwyczailiśmy, że fatalnie długi jest czas oczekiwania na rozpatrzenie skargi kasacyjnej od wyroku WSA w sprawach podatkowych zwykłych obywateli, bo to prawie 3 lata(!). Taka sytuacja – gdy skarga podatnika finalnie okaże się zasadna, co nie jest zjawiskiem rzadkim - jest nie tylko krzywdząca dla obywateli ale również generująca zbędne koszty po stronie budżetu. Można odnieść wrażenie, że państwo z jakąś dziwną premedytacją nie pilnuje wpłacanych przez wszystkich obywateli podatków, bo przecież w budżecie innych pieniędzy nie ma.
Na łamach Rzeczpospolitej 6 listopada nawoływałem, aby kompetencje nadzoru sztucznej inteligencji (SI) oddać Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO). 20 listopada ukazał się tekst polemiczny, autorstwa mecenasa Przemysława Sotowskiego, w którym Pan Mecenas powołuje kilkanaście tez na granicy dezinformacji, bez uzasadnienia, oprócz „oczywistej oczywistości”. Tak jakby autor był bardziej politykiem niż prawnikiem. Niech mottem mojej repliki będzie to, co 12 sierpnia 1986 roku powiedział Ronald Reagan “Dziewięć najbardziej przerażających słów w języku angielskim to „Jestem z rządu i jestem tu, aby pomóc”
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Już zapowiedziałem, że to obojętnie, czy prawo będzie takie, czy inne. To będzie moja ostatnia kadencja - mówi nam Mirosław Lech, wójt Korycina od 1991 roku.
Ograniczenie możliwości sprawowania mandatu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta do dwóch kadencji to tylko plaster. Jeśli nie sięgniemy do przyczyn, problem demokracji lokalnej będzie nabrzmiewał.
Zdaniem Andrzeja Dudy wyłączenie możliwości głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych dla osób przebywających na kwarantannie jest sprzeczne z konstytucją.
Radni sejmiku małopolskiego 22 głosami wybrali zaproponowanego dziś przez PiS Łukasza Smółkę na stanowisko marszałka województwa. Opozycja nie wskazała kontrkandydata.
We wtorek radni sejmiku małopolskiego podjęli piątą próbę wybrania marszałka województwa. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość zawiesiło trzech "zbuntowanych" radnych w prawach członków partii. "Zbuntowani" przedstawili nowego rywala Łukasza Kmity. Na 39 głosujących, radni oddali 20 nieważnych głosów.
Tuż przed piątą próbą obsadzenia stanowiska marszałka województwa małopolskiego trzej radni PiS, którzy wbrew woli Jarosława Kaczyńskiego odmówili poparcia Łukasza Kmity, zostali zawieszeni w prawach członków partii.
W związku z kolejną nieudaną próbą wybrania marszałka województwa małopolskiego, przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda zwołał sesję nadzwyczajną. W czwartym głosowaniu radni ponownie nie wybrali marszałka województwa.
Ani Łukasz Kmita popierany przez prezesa PiS, ani Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski zgłoszony przez Trzecią Drogę, nie uzyskali wymaganej większości do objęcia stanowiska marszałka województwa małopolskiego. Następna próba odbędzie się na sesji nadzwyczajnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas