Czesław Kowalczyk otrzymał odszkodowanie za 12 lat więzienia w wyniku skazania go przez sąd za zabójstwo, którego nie popełnił. Zbigniew Góra odbył trzy lata pozbawienia wolności zasądzonych wyrokiem za cudzy czyn. Cała Polska zna historię Tomasza Komendy, który po niesłusznym skazaniu spędził w więzieniu 17 lat.
Czytaj także: Sprawa Tomasza Komendy: jakie odszkodowanie za niesłuszne skazanie i więzienie
Każda z tych historii porusza i prawdopodobnie wywołuje ciarki u większości z nas. Jednakże o szczegółach pozostawania w stanie podejrzenia, oskarżenia, a następnie skazania wszystkich wymienionych niewiele nam wiadomo. Ot, tyle, ile przeczytamy w gazecie.
Tymczasem historię pisarza Michaela Petersona, oskarżonego o zabójstwo żony Kathleen mamy możliwość poznać dokładnie. Za sprawą serialu dokumentalnego vel reality show „Schody", który wyreżyserował Jean-Xavier de Lestrade, przez 16 lat towarzyszymy bohaterowi od chwili wykonania przezeń telefonu alarmującego o wypadku żony przez pierwsze dni śledztwa, zabezpieczanie śladów, gromadzenie materiału dowodowego, przygotowania do procesu, kolejne rozprawy, eksperymenty procesowe, słuchanie świadków i biegłych, wyrok, pobyt w więzieniu, kolejny proces, starzenie się...
Michaela poznajemy jako zamożnego, nieco irytującego, niekiedy egzaltowanego i na pierwszy rzut oka nie dość przeżywającego śmierć żony człowieka wiodącego skomplikowane życie. Z jednej strony patchworkowa rodzina, wcześniejsze nieudane związki, szczęśliwe dzieci obojga i obrazek kochającej się rodziny stworzonej przez dwoje ludzi po przejściach. Z drugiej zaś biseksualizm Petersona, erotyczne związki z mężczyznami, pikantne maile, podwójne życie, niekiedy wybuchowy charakter i twórczość literacka celebrująca śmierć i dozgonną bliskość ofiary z jej zabójcą.