Doręczanie pism sądowych przez pocztę jest jednym z najczęstszych sposobów komunikacji organu postępowania z jego uczestnikiem. Przekłada się ono na istotne procesowo konsekwencje. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na pewną nieprawidłowość rzutującą na kwestie oceny skuteczności doręczenia.
Chodzi o awizowanie przesyłek. W praktyce się zdarza, że na pierwszym awizie widnieje data próby pierwszego doręczenia oraz data upływu terminu siedmio- albo 14-dniowego, liczonego od dnia następującego po dniu pierwszej próby doręczenia. Następnie, jeżeli w terminie siedmiu dni od pozostawienia awiza nie odebrano przesyłki, poczta wystawia, zazwyczaj ósmego dnia, zawiadomienie powtórne ze wskazaniem dnia pierwszej próby doręczenia oraz daty upływu terminu 14-dniowego od tego właśnie dnia. Jeżeli więc przesyłka miałaby być doręczona 1 grudnia, to awizo zawiera datę 8 albo 15 grudnia jako ostatni dzień terminu, w którym przesyłka może być podjęta. Ponowne awizo, wystawione zazwyczaj 9 grudnia, zawiera informację o próbie pierwszego doręczenia 1 grudnia oraz ostateczny termin odbioru przesyłki – 15 grudnia.
Taka praktyka nie zawsze odpowiada prawu i wtedy wadliwie awizowana przesyłka nie może być uznana za prawidłowo doręczoną.
[srodtytul]W procedurze cywilnej[/srodtytul]
Regułą jest, że przesyłki powinny być dwukrotnie awizowane i pozostawione na poczcie na siedem dni, licząc – odpowiednio – od dnia następnego po dniu pozostawienia pierwszego zawiadomienia oraz od dnia następnego po sporządzeniu zawiadomienia powtórnego (§ 9 ust. 1, 3 i 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0ED8A8CEA37D3AA536FAE4BC2631497F?id=79017]rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym[/link]). Zawiadomienie powtórne może być jednak sporządzone dopiero po upływie pierwszego terminu siedmiodniowego, a więc najwcześniej ósmego dnia.