Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad nowelizacją (na razie poprzez sformułowanie ogólnych założeń) ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (ustawa). Jej celem jest nie tylko zwiększenie ochrony akcjonariuszy mniejszościowych w spółkach publicznych w wypadku przejmowania tych spółek, ale także pełniejsze dostosowanie polskich regulacji do unijnych. Chodzi też o uproszczenie procedur ogłaszania wezwań do sprzedaży lub zamiany akcji. Instytucja wezwań jest związana z nabywaniem znacznych pakietów (w szczególności kontrolnych) akcji w spółce publicznej – wraz z przekraczaniem pewnych progów procentowych w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spółki wiąże się obowiązek ogłoszenia oferty nabycia określonej puli akcji. Taka oferta stanowi wówczas wezwanie na akcje w rozumieniu ustawy. Powyższe reguły stanowią implementację dyrektywy 2004/25/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie ofert przejęcia (dyrektywa).
Zakres proponowanych zmian ustawy jest obszerny, toteż przedmiotem artykułu są jedynie zasady ogłaszania wezwań na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej.
Tak jest dzisiaj
W obecnym stanie prawnym inwestor, który w wyniku planowanej transakcji przekroczyłby określony próg głosów w spółce publicznej, zobowiązany jest, co do zasady, do dokonania nabycia w trybie ogłoszenia wezwania na określoną ustawowo liczbę akcji, przy czym wezwanie musi zostać skierowane do wszystkich obecnych akcjonariuszy spółki.
Dzisiaj są dwa podstawowe progi, których przekroczenie wiąże się z koniecznością ogłoszenia wezwania, tj. 33 i 66 proc. głosów. Jeżeli więc planowana transakcja nabycia akcji miałaby skutkować przekroczeniem przez nabywcę 33 proc. głosów (łącznie z dotychczas posiadanymi akcjami i bez względu na to, czy będzie to udział bezpośredni czy pośredni), powstaje obowiązek przeprowadzenia takiej transakcji w trybie ogłoszenia wezwania na akcje w liczbie, która spowoduje osiągnięcie 66 proc. głosów. Przykładowo inwestor, który posiada akcje uprawniające do wykonywania 20 proc. głosów w spółce, a w wyniku planowanej transakcji przekroczyłby próg 33 proc., jest zobowiązany do ogłoszenia wezwania na akcje uprawniające do 46 proc. głosów. Gdy w następstwie planowanej transakcji inwestor przekroczyłby próg 66 proc. głosów, wtedy transakcja nabycia musiałaby się odbyć w trybie wezwania na wszystkie pozostałe akcje spółki.
Proponowane zmiany przepisów uproszczą zasady ogłaszania wezwań na sprzedaż akcji