Niektóre kluby piłkarskie wprowadziły specjalne ulgi cenowe dla kobiet na bilety wstępu na mecze piłkarskie. W związku z tym prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), wystąpiła do zarządu Ekstraklasy SA z prośbą o zajęcie stanowiska, czy nie prowadzi to do dyskryminacji mężczyzn. Do biura rzecznika wpływają skargi kibiców, że praktyka ta jest stosowana dość często. Dla przykładu: cenniki takich klubów piłkarskich, jak Górnik Zabrze, Lechia, Gdańsk, Wisła Kraków i Zagłębie Lubin przyznają kobietom bilet ulgowy, a cennik Klubu Piłkarskiego Cracovia ustala nawet dla kobiet specjalne bilety za symboliczną złotówkę.
Co najmniej dwa powody
RPO zaniepokoiła się tym zjawiskiem co najmniej z dwóch powodów.
Po pierwsze, skoro niejednokrotnie to Skarb Państwa czy też jednostki samorządu terytorialnego są właścicielami obiektów sportowych (stadionów, boisk i innych), to bezpośrednio ciąży na nich konstytucyjny obowiązek równego traktowania wszystkich obywateli, także bez względu na płeć. Zróżnicowanie warunków dostępu do widowisk piłkarskich oparte wyłącznie na płci może stanowić naruszenie konstytucyjnej wolności korzystania z dóbr kultury.
Po drugie, zgodnie z przepisami ustawy z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (tzw. ustawy równościowej) zakazane jest nierówne traktowanie osób fizycznych ze względu na płeć w zakresie dostępu do usług i warunków korzystania z nich, jeżeli są one oferowane publicznie. RPO wprawdzie podniosła, że ta sama ustawa zezwala na stosowanie tzw. działań wyrównawczych, czyli podejmowanie działań służących zapobieganiu nierównemu traktowaniu lub wyrównywaniu niedogodności związanych z nierównym traktowaniem, ale jednocześnie nie uznała, iż obniżanie dla kobiet cen biletów na mecze piłkarskie wypełnia znamiona dozwolonego prawem wyjątku.
Co wynika z dyrektywy
Próbując dokonać prawnej analizy, czy stosowanie tego typu zniżek opartych na kryterium płci narusza zasadę równego traktowania, należy się dokładnie przyjrzeć instytucji tzw. działań wyrównawczych, której istnienie jest efektem implementacji do porządku krajowego regulacji dyrektywy Rady 2004/113/WE z 13 grudnia 2004 r. wprowadzającej w życie zasadę równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do towarów i usług oraz dostarczania towarów i usług.