Czynności dokonywane „w postaci elektronicznej" lub „przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej" zyskują na znaczeniu nie tylko w obrocie gospodarczym. Często strony postępowania zgłaszają w sądzie dowód w postaci wydruku wiadomości e-mail. Rodzi się przeto pytanie o wartość dowodową wydruku wiadomości przesłanej pocztą elektroniczną.
Dowody elektroniczne, obecnie częściej wykorzystywane w postępowaniu cywilnym, nie są explicite wymienione w katalogu środków dowodowych. Kodeks postępowania cywilnego nie zawiera zamkniętej listy źródeł dowodowych; dowodem może być wszystko, co ma znaczenie w sprawie.
Dokument i podpis
W odróżnieniu od prawa karnego w prawie cywilnym nie ma jeszcze definicji dokumentu. Przyjmuje się, iż powinien on zawierać trzy składniki: materiał (nośnik), na którym jest sporządzony, oświadczenie woli oraz podpis. Problemy stwarza najczęściej kwestia podpisu. Potwierdza on treść złożonego nad nim oświadczenia i identyfikuje osobę składającą to oświadczenie. W dokumencie tradycyjnym podpis jest integralną częścią dokumentu.
Procedura cywilna zna tu dwa rodzaje dowodów: z dokumentu urzędowego oraz z prywatnego, który nie spełnia wymogów dokumentu urzędowego, ale zawiera podpis wystawcy. W ustawie z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne pojawia się także „dokument elektroniczny", którego jeszcze nie dostrzegły przepisy prawa cywilnego, ani materialnego, ani procesowego.
Oświadczenie woli ma moc dowodową tylko wtedy, gdy można określić, od kogo pochodzi