Prezydent zorganizował konferencję „Praca dla osób starszych". Czemu ma służyć ta inicjatywa?
Irena Wóycicka, podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP:
To kolejna debata zorganizowana przez prezydenta Komorowskiego poświęcona starzeniu się ludności i systemowi emerytalnemu. Z prognoz wynika, że przeciętne emerytury z nowego systemu będą w przyszłości bardzo niskie, bez różnicy, w jakiej proporcji będą wypłacane z ZUS i z OFE. Na podstawie poprzednich debat z ekspertami opracowana została lista spraw, które powinny być podjęte, by zapewnić w przyszłości osobom starszym dochody pozwalające na samodzielność ekonomiczną. Jednym z podstawowych sposobów zwiększenia przyszłych emerytur jest dłuższa aktywność zawodowa. Dlatego dyskutowaliśmy w kancelarii na ten temat. Perspektywa wydłużania okresów aktywności zawodowej związana jest z faktem, że żyjemy coraz dłużej. Eksperci zaproszeni przez prezydenta na konferencję 18 października wskazywali, że czas, który poświęcamy na aktywność zawodową w ciągu całego życia, kurczy się. Później zaczynamy pracować, wcześniej kończymy. Trudno w tej sytuacji o zebranie oszczędności, które wystarczyłyby na wydłużające się okresy emerytury. To z jednej strony. Z drugiej zaś – pracownik w podeszłym wieku często nie ma szans na utrzymanie lub znalezienie zatrudnienia.
Wskaźnik zatrudnienia osób z grupy wiekowej 50+ w Polsce jest jednym z najniższych w całej Europie. Dlaczego polscy przedsiębiorcy nie lubią zatrudniać pracowników w podeszłym wieku?
Często starsi ludzie szukają sposobów, by przestać pracować. Myślę, ze wynika to niejednokrotnie z poczucia, iż nie są zbyt przydatni, że i tak grozi im zwolnienie, że nie nadążają za zmianami. Wiele starszych osób nie nadąża za zmianami technologicznymi i ciągle podwyższającymi się wymaganiami pracodawców. Dlatego niezbędne jest umożliwienie wszystkim pracownikom podnoszenia i aktualizacji kwalifikacji zawodowych. Pojawiają się ciekawe pomysły na zmianę systemu wsparcia finansowego z Funduszu Pracy, tak by każdy miał do dyspozycji określoną pulę pieniędzy do zagospodarowania na szkolenia i uzyskiwanie nowych umiejętności. Obecnie Polacy niezbyt często decydują się na samodoskonalenie. Rolą pracodawców jest zachęcanie ich do aktualizacji i podnoszenia umiejętności.