W publicznej dyskusji na temat minimalnych stawek wynagrodzenia profesjonalnych pełnomocników procesowych (adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych i rzeczników patentowych) za pomoc prawną udzieloną z urzędu nie była dotychczas poruszana kwestia przywilejów procesowych, z jakich korzystają ci pełnomocnicy.
Monopol
Prawodawca działający w imieniu obywateli państwa przyznał profesjonalnym pełnomocnikom procesowym w drodze ustanowienia tzw. przymusu adwokackiego monopol na podejmowanie niektórych czynności procesowych. Monopol ten oznacza, w dużym skrócie, że niektóre czynności przed sądami mogą wykonywać tylko adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi. Tak jest, stosownie do odpowiednich przepisów proceduralnych, w przypadku między innymi sporządzenia skargi kasacyjnej od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego, zażalenia na postanowienie tego sądu o odrzuceniu skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego czy występowania przed Sądem Najwyższym. Już pobieżna znajomość praw rządzących popytem i podażą pozwala ocenić, jak znaczącą siłę rynkową zyskali w ten sposób profesjonalni pełnomocnicy procesowi. Siła ta ma przełożenie na stawki wynagrodzenia, jakie mogą dyktować klientom poszukującym fachowej pomocy w postępowaniach sądowych.
Dodatkowo prawodawca w ramach unormowania określonych procedur sądowych ograniczył krąg osób, które strony i uczestnicy tych postępowań mogą ustanawiać pełnomocnikami procesowymi. Zaliczył do tego kręgu, w ramach kategorii osób niepozostających ze stronami i uczestnikami postępowania w stosunku pokrewieństwa, przysposobienia albo powinowactwa, właśnie profesjonalnych pełnomocników.
W konsekwencji prawnik, absolwent studiów prawa, nie posiadając uprawnień np. radcy prawnego, nie może reprezentować, w ramach profesjonalnego zastępstwa procesowego, swoich klientów, z którymi nie pozostaje w określonych relacjach rodzinnych. Dlatego jeżeli absolwent studiów prawa chce prowadzić działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawniczych poprzez podejmowanie między innymi wyżej wskazanych czynności procesowych, musi uzyskać stosowne uprawnienia zawodowe. Tym większa okazuje się siła rynkowa profesjonalnych pełnomocników procesowych zrzeszonych w korporacjach.
Jednocześnie zawody te wyposażono w drodze ustawy w przymiot zaufania publicznego, pozwalający ich przedstawicielom samodzielnie potwierdzać zgodność wytworzonego odpisu dokumentu z oryginałem. Rozwiązanie to obniża koszty uczestniczenia w postępowaniu sądowym dzięki udziałowi profesjonalnego pełnomocnika o wydatki na uzyskanie oryginału dokumentu lub potwierdzenie jego zgodności z oryginałem przez notariusza.