Górnictwo: trudnym ustawom trzeba poparcia

Choć od samej interwencji prezydenta wydobycie węgla kamiennego automatycznie się zapewne nie zwiększy, a miejsca pracy górników nie będą bezpieczniejsze, jest szansa, że ustawa i cała reforma będą lepsze.

Publikacja: 13.01.2015 14:10

Marek Domagalski

Marek Domagalski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Rząd przyjął  7 stycznia „Plan naprawczy Kompanii Węglowej SA", który przedłożył pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Według niego niezbędna jest głęboka reforma Kompanii Węglowej, gdyż znalazła się w dramatycznej sytuacji finansowej. Proponowane zmiany mają obniżyć koszty spółki, dzięki m.in. likwidacji czterech nierentownych kopalń – co budzi oczywiście najgorętsze emocje. Tego samego dnia grupa posłów PO (tak jakby nie mógł uczynić tego rząd) złożyła w Sejmie projekt noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która ma umożliwić  program. Uzasadnienie ustawy jest wyjątkowo skąpe – choć dotyczy tak istotnego i wrażliwego społecznie problemu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem