Okazuje się bowiem, że taka woda w butelce jest opodatkowana według wyższej stawki VAT niż identyczna w smaku ciecz płynąca z kranu. Unijne regulacje za kluczową kwestię wpływającą na wysokość daniny uznają bowiem nie tyle smak, ile konkurencyjność produktów z punktu widzenia konsumenta. Piszemy na ten temat Butelkowana niegazowana woda mineralna ze stawką 23 proc. .
Także w cyberprzestrzeni są podatkowe porządki, choć zdawałoby się, że to inny świat. Nabycie usług przechowywania bądź przetwarzania danych na zdalnych serwerach (czyli w tzw. chmurze) też powoduje skutki podatkowe, nierzadko skomplikowane. Bo o ile samą chmurę często trudno zidentyfikować co do miejsca, o tyle zawsze występuje jakiś jej operator w konkretnym kraju, niekoniecznie w Polsce Podatkowe ścieżki pośród chmur obliczeniowych.
Z chmur na ziemię może nas także sprowadzić fiskus, gdy przyjrzy się pożyczkom od powiązanych spółek. Zwłaszcza jeśli dojdzie do wniosku, że umowy są zawarte na warunkach korzystniejszych niż rynkowe. Aby nie narazić się na ryzyko zakwestionowania postanowień takich umów, warto się przyjrzeć, jakimi regułami kierują się urzędnicy, którzy je kontrolują, i jakie jest stanowisko sądów na ten temat Jak fiskus ustala rynkową wartość pożyczek.
Zapraszam do lektury tygodnika „Podatki".