Adwokaci - prawo wykonywania zawodu a kolesiostwo

Aresztowany policjant, sędzia czy adwokat kompromituje swój zawód. I choć istnieje domniemanie niewinności, nie warto narażać się na zarzut kolesiostwa. Prawda i tak wyjdzie na jaw.

Aktualizacja: 20.09.2015 08:55 Publikacja: 20.09.2015 00:01

Foto: 123RF

Adwokat Marcin D., podejrzany o wyłudzenie publicznych pieniędzy, został tymczasowo zawieszony w czynnościach zawodowych. A to oznacza, że przez jakiś czas nie może być adwokatem. Decyzję podjęła Okręgowa Rada Adwokacka w Gdańsku po kilkunastu dniach od zatrzymania adwokata. Przewodniczący składu orzekającego uzasadniał, że adwokatura musi wyraźnie zaznaczać swoje stanowisko wobec członków, którym stawia się zarzuty w postępowaniu karnym.

– Dla przejrzystości i dla dobrej opinii o adwokaturze takie decyzje są konieczne – podkreślał. Mówił też o mocnych i poważnych przesłankach wniosku o zawieszenie adwokata. Nie wiadomo na razie, jak długo zawieszenie będzie obowiązywać, bo dopiero proces rozstrzygnie, czy zarzuty wobec mecenasa są prawdziwe.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Zacharski, Rudol: O niezależności adwokatury przed zbliżającymi się wyborami
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?