Reklama
Rozwiń

Łukasiewicz o uproszczonych zaliczkach na CIT

Podatnicy CIT mają obowiązek co miesiąc ustalać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Publikacja: 10.02.2016 02:00

Agnieszka Łukasiewicz

Agnieszka Łukasiewicz

Foto: Fotorzepa/WaldemarKompała

To generalna zasada. Jednak firmy mogą w inny sposób zorganizować swoje rozliczenia z fiskusem. Przepisy podatkowe pozwalają im wybrać uproszczoną metodę płacenia zaliczek na CIT lub regulowanie zobowiązań wobec fiskusa raz na kwartał.

Decydując się na uproszczoną metodę płacenia zaliczek na CIT (warunki jej stosowania oraz sytuacje, w których jest opłacalna, opisujemy w dzisiejszym wydaniu Eksperta Księgowego - "Decyzję o uproszczonych zaliczkach trzeba zgłosić do 22 lutego") firma nie musi co miesiąc skrupulatnie ustalać podstawy opodatkowania i kwoty należnego fiskusowi podatku. Płaci co miesiąc tę samą kwotę, którą oblicza jako 1/12 podatku wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w poprzednim roku podatkowym. Wybierając rozliczenie kwartalne całą procedurę ustalania przychodów i kosztów podatkowych firma musi przeprowadzać raz na trzy miesiące i z taką częstotliwością wpłacać podatek do urzędu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama