Spadek po Wyspiańskim - notariusz: jak długo można występować o ochronę praw do spadku

Występowanie o spadek po kilkunastu latach nie jest w obecnych czasach czymś nadzwyczajnym - mówi Tomasz Kot, notariusz z Krakowa.

Aktualizacja: 23.04.2016 08:37 Publikacja: 23.04.2016 02:00

Rz: Po 109 latach od śmierci Stanisława Wyspiańskiego jego wnuczka wytoczyła proces o część spadku. Czy to nie za późno?

Tomasz Kot, notariusz z Krakowa: Ze sprawami występujących o wydanie rzeczy wchodzących do spadku dopiero po kilkudziesięciu latach mamy ostatnio do czynienia dosyć często. Przypomnijmy sprawy o zwrot dóbr kultury zagrabionych podczas drugiej wojny. Dalej: sprawa zwrotu kozackiego skarbu Połubotoka, zdeponowanego ponoć w londyńskim banku przed trzystu laty, czy z naszego podwórka sprawa zwrotu sum neapolitańskich, przypomniana przez Marka Poznańskiego, byłego już posła. Polską specyfiką są sprawy zwrotu ruchomości, w tym dzieł sztuki, przejętych przez państwo podczas reformy rolnej. Kolekcje te są podstawą zbiorów wielu polskich muzeów. Wiele z tych spraw zakończyło się ugodami zawartymi ze spadkobiercami dawnych właścicieli.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Długi weekend konstytucyjny
Opinie Prawne
Marek Dobrowolski: Konstytucja 3 maja, czyli zamach stanu, który oddał głos narodowi
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Przedsiębiorcy niczym luddyści
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne