Reklama
Rozwiń

W Szwecji jest coraz więcej strzelanin

W Szwecji coraz więcej jest strzelanin, które mają śmiertelny finał. W porównaniu z innymi państwami Północy liczba zabitych osób na 100 tys. mieszkańców jest najwyższa.

Publikacja: 12.03.2017 11:00

W Szwecji jest coraz więcej strzelanin

Foto: www.sxc.hu

W ubiegłym roku w środowisku przestępczym zabito 28 osób. Rok wcześniej tyle samo – donosi dziennik „Svenska Dagbladet". Tylko w grudniu 2016 r. śmiertelną ofiarą strzelanin padło siedem osób, zraniono 12. Gazeta zebrała dane z Finlandii, Danii i Norwegii z ostatniej dekady i zestawiła je ze statystyką Szwecji. Okazuje się, że w 2015 r. liczba zastrzelonych osób była prawie dwukrotnie wyższa niż w Danii.

Zdaniem kryminologa Svena Granatha niepokojąca tendencja ma związek z dostępem do nielegalnej broni oraz z rynkiem narkotyków. Zmieniły się także narzędzia zabijania. Wcześniej kryminaliści używali częściej noży, w związku z piciem alkoholu. Teraz natomiast w porachunkach z gangami sięga się po broń palną, i to w publicznych miejscach. Oddawanie strzałów stało się też brutalniejsze. Świadczą o tym ciężkie rany – zadane z zamiarem zabicia – na ciałach osób przywiezionych lub podrzuconych do szpitala Karolinska w Sztokholmie. W 2016 r. ofiary postrzelenia pistoletem stanowiły rekordowo dużą część pacjentów w Karolinska – 48 osób. To najwięcej od czasu, kiedy centrum traumatyczne zaczęło prowadzić jednolity rejestr. Dramatycznie wzrosło też użycie granatów ręcznych. Te, które do tej pory skonfiskowano, pochodzą z byłej Jugosławii. W podsztokholmskiej dzielnicy policja zarekwirowała granat w koszu na śmieci przy komisariacie. Funkcjonariusze podejrzewają, że był przeznaczony do ataku na policję. Tego samego wieczoru sprawca zdetonował granat ręczny nieopodal willi w dzielnicy Malmö Lindängen. W wyniku ataku jedna osoba została ranna i policja zakwalifikowała wydarzenie jako próbę morderstwa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem