Konferencja bliskowschodnia, którą Polska zorganizowała wspólnie z USA w połowie lutego w Warszawie, umocniła nasze strategiczne relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Jak ujęliśmy to w artykule napisanym wspólnie z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo, naszym celem jest umacnianie partnerskich stosunków oraz realizowanie wspólnych założeń w dziedzinie bezpieczeństwa w dotkniętym konfliktem regionie Bliskiego Wschodu. Ten partnerski charakter stosunków uwidoczniła wizyta wysokich przedstawicieli amerykańskiej administracji w Polsce.
O bezpieczeństwie
Prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent Mike Pence spotkali się z ponad pięciuset polskimi i amerykańskimi żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. W swoim przemówieniu wiceprezydent Pence podkreślił, że Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polską jako częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego – najbardziej udanego sojuszu obronnego w historii.
Dominującym przedmiotem rozmów była współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Ważnymi jej elementami są budowa instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie oraz zakup rakietowych systemów artyleryjskich HIMARS. W tej drugiej kwestii podpisana została umowa na zakup 20 wyrzutni wraz z rakietami oraz pakietem logistycznym i szkoleniowym na kwotę 414 mln USD. System HIMARS istotnie zwiększy możliwości Sił Zbrojnych RP ze względu na zastosowane pociski balistyczne zdolne do rażenia celów na dystansie do 300 km oraz zapewni polskiej armii kompatybilność ze standardami NATO. Oprócz sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych znajduje się on na wyposażeniu Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch.
Jednym z coraz bardziej znaczących pól polsko-amerykańskiej współpracy jest zapewnianie źródeł energii. W ostatnim czasie podpisaliśmy kilka umów na dostawy amerykańskiego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu. Omówione zostały dalsze możliwości inwestycji w tym zakresie, w tym rozwój sieci przesyłu gazu w Europie. Wiceprezydent Pence wyraził uznanie dla zdecydowanego stanowiska Polski wobec projektu Nord Stream 2.
Strony ustaliły, że będziemy systematycznie rozszerzali współpracę polsko-amerykańską w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w tym ochrony inwestycji dotyczących telekomunikacji i infrastruktury strategicznej. Bardzo dobry stan polskiej gospodarki tworzy przyjazny klimat dla rozszerzania inwestycji amerykańskich w naszym kraju.