Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowicz

Politolog, nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy, profesor zwyczajny, stały felietonista „Rzeczpospolitej”. Był m.in. dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (2008–2012) oraz ministrem spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Mateusza Morawieckiego (2018–2020). Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, jeden z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Ruchu Wolność i Pokój. W 1990 r. rozpoczął pracę w MSZ. Był m.in. dyrektorem Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa, Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej oraz Akademii Dyplomatycznej MSZ. Specjalizuje się w sprawach europejskich.

Jacek Czaputowicz: Interwencja Boża w wybory w Ameryce

Na pewno to Bóg wskazał Bidenowi Kamalę Harris jako następnego prezydenta USA. Nikt inny by tego nie wymyślił.

Jacek Czaputowicz: Dylematy polityki bezpieczeństwa: Niemcy czy USA?

Komentatorzy twierdzą, że prawdziwą przyczyną negatywnego stanowiska Niemiec wobec wspólnej obrony europejskiej jest niechęć do drażnienia Rosji. Jak się ma do tego podgryzanie Amerykanów przez premiera Donalda Tuska i ministra Radosława Sikorskiego?

Jacek Czaputowicz: Jak prezydent mógłby się przyczynić do naprawy polskiej dyplomacji?

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze nominacji ambasadorskich politykom i członkom Konferencji Ambasadorów RP. Jednak powodem nie powinny być związki rodzinne czy poglądy polityczne kandydata, lecz pozostawanie poza służbą zagraniczną, a często także przekroczenie ustawowego wieku emerytalnego.

Jacek Czaputowicz: Mateusz Morawiecki na drodze do prezydentury

Wybory do Parlamentu Europejskiego mogą okazać się początkiem drogi Mateusza Morawieckiego do prezydentury. Kandydaci wspierani przez byłego premiera osiągnęli dobre wyniki w wyborach, a afera Funduszu Sprawiedliwości osłabiła opozycję wobec byłego premiera w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Jacek Czaputowicz: Czy wybory do Parlamentu Europejskiego mogą załagodzić kryzys legitymacji Unii?

Wybory do Parlamentu Europejskiego skłaniają do zadania pytania o wizję Unii Europejskiej, za jaką opowiadają się poszczególne partie. Problem sprowadza się do tego, czy Unia powinna pozostać taka, jaka jest, czy też należy zwiększyć jej kompetencje i zmienić sposób podejmowania decyzji, co z kolei wymaga zmiany traktatów.

Jacek Czaputowicz: Autoplagiat, czyli pałka na niepokornych naukowców

Niedawno jedna z gazet zarzuciła kandydatowi w wyborach na dziekana na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, że jego książka „w 32 proc. ma być splagiatowana”. Chodziło jednak o ponowne wykorzystanie własnych prac. Czy to duża różnica?

Jacek Czaputowicz: Dlaczego premier Donald Tusk nie lubi Brytyjczyków?

UE bez Wielkiej Brytanii skarlała geopolitycznie. Ludność zmniejszyła się o 60 milionów i odpowiednio gospodarka. Straciliśmy ważny potencjał militarny, połowę arsenału nuklearnego i jedno z dwóch stałych miejsc w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Czy jednak warto się na Brytyjczyków obrażać?

Jacek Czaputowicz: Zmiana unijnego paradygmatu

Kilka lat temu 13 państw członkowskich Unii Europejskiej apelowało o tolerancję i konsensus przy podejmowaniu decyzji przez Unię. Spełnienie tych postulatów oddala się jednak coraz bardziej.

Jacek Czaputowicz: Nie łammy nuklearnego tabu

O broni nuklearnej i bombie atomowej dla Polski lepiej nie mówić, a już na pewno nie inicjować publicznej dyskusji na ten temat. To po prostu szkodzi naszym narodowym interesom. Ufam, że ta linia polskiego MSZ zostanie utrzymana.

Jacek Czaputowicz: Atak Iranu na Izrael daje nadzieję Ukrainie

Zapowiedź Emmanuela Macrona, że nie wyklucza wysłania wojsk NATO do Ukrainy, wywołała poruszenie. Skuteczność takich oświadczeń zależy jednak od wiarygodności, czego Francji wyraźnie brakuje. Miała być strategiczna niejednoznaczność, a skończyło się na strategicznej przewidywalności.