Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowicz

Politolog, nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy, profesor zwyczajny, stały felietonista „Rzeczpospolitej”. Był m.in. dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (2008–2012) oraz ministrem spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Mateusza Morawieckiego (2018–2020). Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, jeden z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Ruchu Wolność i Pokój. W 1990 r. rozpoczął pracę w MSZ. Był m.in. dyrektorem Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa, Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej oraz Akademii Dyplomatycznej MSZ. Specjalizuje się w sprawach europejskich.

Jacek Czaputowicz: Atak Iranu na Izrael daje nadzieję Ukrainie

Zapowiedź Emmanuela Macrona, że nie wyklucza wysłania wojsk NATO do Ukrainy, wywołała poruszenie. Skuteczność takich oświadczeń zależy jednak od wiarygodności, czego Francji wyraźnie brakuje. Miała być strategiczna niejednoznaczność, a skończyło się na strategicznej przewidywalności.

Jacek Czaputowicz: Dobra zmiana w Trójkącie Weimarskim

Kanclerz Olaf Scholz mógł zaprosić na szczyt Trójkąta Weimarskiego prezydenta Andrzeja Dudę, jednak tego nie uczynił, a premier Donald Tusk skwapliwie skorzystał zaproszenia. Z perspektywy długofalowych interesów Polski jest to dobra zmiana.

Jacek Czaputowicz: Spór o wymianę ambasadorów

Nie jesteśmy Stanami Zjednoczonymi, które mogą pozwolić sobie na ambasadorów politycznych, zmieniających się po każdych wyborach. Tymczasem wskutek zmiany ustawy o służbie publicznej w 2021 r. wyjątkiem stał się dyplomata na stanowisku ambasadora.

Jacek Czaputowicz: Kto zostanie sekretarzem generalnym NATO i komisarzem ds. obrony UE?

Jak to? Niemcy blokują kandydaturę na sekretarza generalnego NATO, która cieszy się poparciem sojuszników, tylko dlatego że wywodzi się ona z partii wobec rządu konkurencyjnej? A przecież w wypadku przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska Niemcy pouczały Polskę, że nie można tak robić.

Jacek Czaputowicz: Czy Niemcy powinni odbudować Pałac Saski?

Nie odbudowa Pałacu Saskiego, lecz udzielenie przez Niemcy poparcia dla budowy CPK czy toru wodnego do Świnoujścia albo dla rozwoju energetyki jądrowej – to byłyby właściwe sposoby zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone Polsce w czasie wojny.

Jacek Czaputowicz: Czy wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trzeba wykonywać?

Skoro wyroków ETPCz w sprawie uchodźców i push-backów nie trzeba wykonywać, to może także nie musimy się zbytnio przejmować wyrokami dotyczącymi reformy systemu sprawiedliwości i Krajowej Rady Sądownictwa?

Jacek Czaputowicz: „Auschwitz, Polska”? Niemcy wciąż mają problem z Holokaustem i naszą wspólną historią

Po moim odejściu z funkcji szefa MSZ nie zdołano doprowadzić do końca inicjatywy pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie. Dlaczego jednak za nieudolność rządu Prawa i Sprawiedliwości mają dziś płacić wszyscy Polacy?

Jacek Czaputowicz: Czy Nikki Haley może zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych?

Po wycofaniu się gubernatora Florydy Rona DeSantisa jest w Partii Republikańskiej jedyną alternatywą dla Donalda Trumpa. Mówi, że Amerykanie zasługują na coś więcej niż wybór między dwoma osiemdziesięciolatkami, którzy mają problemy z pamięcią.

Jacek Czaputowicz: Czy wygra Biden czy Trump, trzeba umacniać sojusz z USA

O bliską współpracę ze Stanami Zjednoczonymi należy walczyć i uczynić ją priorytetem polityki zagranicznej – pisze były szef polskiej dyplomacji.

Jacek Czaputowicz: Wielka nadzieja białych

Lider holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders rzeczywiście może zostać premierem. Zapowiada się ciekawe widowisko!