Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowicz: W polityce liczą się skutki. Co wywalczyła Suwerenna Polska?

Prof. Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego, odpowiada wiceministrowi sprawiedliwości Sebastianowi Kalecie.

Jacek Czaputowicz: Wojny trzeba wygrywać

Wobec zmiany myślenia o suwerenności zastanawiające jest, że wciąż czekamy na środki z KPO – pisze były szef MSZ.

Wojna zimna czy gorąca

Z historii wiemy, że Zachód może wygrać taką konfrontację, jeżeli będzie zjednoczony. Zwłaszcza że dziś jest silniejszy – pisze były szef MSZ.

Franciszek, wojna i pokój

Franciszek twierdzi, że pokój jest wartością nadrzędną. Nie można jednak interpretować jego nauczania w taki sposób, że prowadzenie przez Ukrainę walki zbrojnej nie ma uzasadnienia moralnego.

Jacek Czaputowicz: Klucz do bezpieczeństwa

Waszyngton jest rzecznikiem interesów Polski wobec zagrożeń ze strony Rosji podważającej porządek międzynarodowy i osłabiającej struktury euroatlantyckie – pisze minister spraw zagranicznych.

Jacek Czaputowicz: Na właściwych torach

Nic, co dotyczy Europy Środkowo-Wschodniej, nie może być w Unii zdecydowane bez udziału Grupy Wyszehradzkiej - pisze minister spraw zagranicznych z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w V4.

Jacek Czaputowicz: Polska wspiera Bałkany Zachodnie

Chcemy, by drzwi do Unii Europejskiej pozostawały otwarte dla każdego państwa w Europie, które podziela wartości leżące u jej źródeł – pisze minister spraw zagranicznych.

Jacek Czaputowicz: Proces Warszawski szansą dla Bliskiego Wschodu

Wspierając stabilizację na Bliskim Wschodzie Polska działa w interesie społeczności międzynarodowej

Czaputowicz: Bałkany bliższe, niż mogłoby się wydawać

Będzie trudno zbudować silną, demokratyczną Unię Europejską, jeżeli nie otworzymy szeroko drzwi dla krajów Bałkanów Zachodnich, m.in. Albanii czy Macedonii Północnej.

Przyszłość Partnerstwa Wschodniego

W następstwie rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. kraje położone za wschodnią granicą UE stały się jej najbliższymi sąsiadami. Dyplomacje Polski i Szwecji, wspólnie z niektórymi innymi państwami członkowskimi UE, zaangażowały się w inicjatywę utworzenia specjalnego partnerstwa z sześcioma takimi krajami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.