Zatwierdzona przez prezydenta Andrzeja Dudę Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP została napisana z uwzględnieniem perspektywy wspólnych działań podejmowanych przez prezydenta i Radę Ministrów wobec najważniejszej misji państwa, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa jego obywatelom. Wnioski i rekomendacje nowej strategii to efekt ścisłej współpracy głowy państwa i rządu.
Kiedy pod koniec 2018 r. prezydent aprobował przygotowane na jego polecenie rekomendacje Biura Bezpieczeństwa Narodowego do nowej strategii, nikt nie był w stanie przewidzieć wyzwań, przed jakimi kilkanaście miesięcy później stanie nie tylko Polska, ale także cały świat. W momencie gdy koordynowany przez MON międzyresortowy zespół na podstawie rekomendacji i w kontakcie z ośrodkiem prezydenckim przygotowywał ostateczny projekt strategii, w Polsce rozpoczynała się epidemia koronawirusa.
Dlatego z inicjatywy prezydenta, w gronie przedstawicieli BBN, MON i KPRM, ponownie dokonano przeglądu zapisów strategii i po bezpośrednich rozmowach prezydenta z premierem wzmocniono zapisy dotyczące zagrożeń epidemicznych. Pandemia jako wyzwanie jest oczywiście czymś zupełnie nowym i niosącym ogromne, choć wciąż trudne do oszacowania, konsekwencje. Jednak jej wystąpienie nie mogło pomniejszać znaczenia istniejących dotąd wyzwań.
Sprawne państwo
W dziedzinie wewnętrznej to przede wszystkim bezpieczeństwo społeczne i ochrona rodziny (wraz z towarzyszącymi kwestiami demograficznymi), bezpieczeństwo ekonomiczne, energetyczne, zdrowotne, a także ochrona środowiska. W wymiarze zewnętrznym to zagrożenie agresywną polityką Rosji i utrzymanie jedności transatlantyckiej, ale też wyzwanie, jakim staje się strategiczna rywalizacja między USA a Chinami. Równie istotne, dotykające nas na co dzień, są kwestie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa informacyjnego.
Dziś najlepszą odpowiedzią na znane – a także nieznane jeszcze – wyzwania i zagrożenia jest sprawne państwo, silne swoimi instytucjami oraz procedurami. Jego byt i suwerenność są oczywiście określone w kontekście sieci międzynarodowych powiązań, jednak to właśnie państwo, własność obywateli stanowiących naród, jest i w przewidywalnej przyszłości będzie najważniejszą instytucją organizującą nasze życie, realizującą nasze aspiracje, również w relacjach z innymi narodami. Nieprzypadkowo w pierwszym z czterech filarów strategii przedstawione są właśnie rekomendacje związane z zarządzaniem bezpieczeństwem narodowym, odpornością (zdolnością do przetrwania) państwa i siłami zbrojnymi.