Dziś dzień św. Patryka. Jaka jest geneza tego święta?

To święto narodowe Irlandczyków ustanowione na początku XX wieku. Jednak już kilkaset lat wcześniej było najważniejszym irlandzkim świętem religijnym, związanym z osobą Świętego Patryka. To patron narodowy Irlandii, uznaje się go za apostoła tego kraju, za tego, który wprowadził tam - skutecznie - katolicyzm.

Skąd wzięło się to święto?

Początkowo Irlandczycy spotykali się w domach, w gronie rodziny i znajomych. Zasiadali do uroczystej kolacji, śpiewali i raczyli się whisky. Picie piwa jest tradycją późniejszą. Pamiętajmy, że w Irlandii, która jest krajem katolickim, przez długie lata 17 marca obowiązywał zakaz otwierania pubów.

Dziś to święto publiczne, organizuje się parady i huczne imprezy...

W Dublinie, w 1995 r. pojawiła się koncepcja – związana m.in. ze zmianami w rządzie - aby wykorzystać ten dzień do promocji kultury irlandzkiej. Od tego czasu w całej Irlandii organizuje się różne parady, festiwale czy koncerty. Parady św. Patryka były jednak organizowane w Stanach Zjednoczonych już wcześniej - w połowie XVIII wieku. W USA mieszka ponad 30 mln Amerykanów irlandzkiego pochodzenia. To właśnie imigranci z Irlandii zapoczątkowali tradycję organizowania parad w dniu św. Patryka.

Jak dzisiaj obchodzi się to święto?

Obecnie wymiar religijny nie jest tak znaczący, jak rozrywkowy. Spożywa się bardzo duże ilości piwa. Pod egidą browaru „Guinnes" organizowane są imprezy i przedsięwzięcia o charakterze rozrywkowym. Wyraźnie widać wymiar komercyjny tego święta. Zresztą dziś, w dobie globalizacji, które święto nie jest skomercjalizowane?

W Polsce dzień św. Patryka jest popularny?

Coraz bardziej. Polacy mają słabość do kultury irlandzkiej. Lubimy ich muzykę, choćby Enyę. Wielu Polaków wyjeżdża do tego kraju. Irlandia to kraj katolicki. Wiele nas łączy. Ponadto trzeba pamiętać, że to święto ma charakter globalny, obchodzone jest na całym świecie. W dodatku otoczka tego dnia jest bardzo atrakcyjna: zielone piwo, muzyka itd. Dlatego też powszechnie się to przyjęło.

Polacy traktują dzień św. Patryka na poważnie, czy tylko jako pretekst do imprezowania?

Polacy przejęli różne irlandzkie zwyczaje kulturalne, jak ubieranie się na zielono czy oświetlanie budynków zielonym światłem. W tym dniu przepełnione są puby i kluby muzyczne, organizowane są koncerty, pokazy tańca, degustacje tradycyjnych potraw irlandzkich. Nie sądzę jednak, aby większość ludzi, którzy 17 marca udają się do pubu była zorientowana, jaka jest geneza i istota tego święta. Nie wiążą tego dnia z osobą św. Patryka. Podobnie jest w przypadku dnia św. Walentego. Wszyscy obchodzimy walentynki, ale ilu z nas wie, kim był św. Walenty?

- rozmawiał Łukasz Lubański