Chcą silnej zawodowej armii, ale w czasach pokoju – ich zdaniem „nie ma miejsca na przywracanie powszechnego poboru”. - Jesteśmy przekonani, że aby zapewnić bezpieczeństwo Polski i sprostać obecnym oraz przewidywanym wyzwaniom związanym z agresywną polityką Rosji i jej sojuszników konieczne jest zwiększenie zdolności bojowych armii – uważa Dorota Olko, rzeczniczka partii Razem w odpowiedzi na pytania zadane przez „Rzeczpospolitą”. Dodaje, że modernizacja armii powinna odbywać się na podstawie „kompleksowo opracowanych i długofalowych planów, a nie składać się z improwizowanych zakupów sprzętu, który akurat jest dostępny”, tak jak robi teraz Mariusz Błaszczak.
Wyposażenie żołnierza i komunikacja strategiczna
Politycy tej partii stawiają na wyposażenie indywidualne żołnierza, „to kluczowa potrzeba, która ma wpływ na warunki pełnienia służby i morale armii”. - Doświadczenia ukraińskie pokazały, jak istotny wpływ na zdolność bojową jednostek mają tak podstawowe kwestie jak jakość i dostępność obuwia, hełmów, bielizny i mundurów, śpiworów, kamizelek i innych elementów wyposażenia osobistego – przekonują nas.
Czytaj więcej
15 sierpnia ulicami Warszawy przeszła defilada pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”, z okazji święta Wojska Polskiego. Obecni byli najwyżsi przedstawiciele rządu i wojska.
Kilka dni temu partia Razem opublikowała dokument w którym zawarła wyzwania w obszarze obronności Polski. Istotne jest to, że wskazała na budowanie odporności państwa, nie tylko na zagrożenia konwencjonalne, ale także ataki hybrydowe oraz działania dezinformacyjne skierowane m.in. na destabilizację systemu politycznego i opinii publicznej. Proponują zatem m.in. powołanie struktur STRATCOM, których zadaniem będzie monitorowanie otoczenia informacyjnego, diagnoza zagrożeń dezinformacyjnych oraz odpowiedź na nie, a także dbanie „o konsekwentną komunikację w zakresie strategicznych interesów państwa”. Takie działania w obliczu rosyjskiej agresji podejmuje Ukraina.
Czy armia ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy?
Lewica chce zatrzymać odpływ żołnierzy z wojska. Zapowiada rozwijanie usług społecznych i budownictwa mieszkaniowego wokół jednostek wojskowych oraz wspieranie zatrudnienia dla małżonków żołnierzy. Dokument postuluje także, aby wojsko stworzyło systemowe rozwiązania pozwalające na współpracę z byłymi żołnierzami i aktywnie korzystało z ich wiedzy i doświadczenia.