Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 10:56 Publikacja: 23.05.2022 22:41
Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik
Wątpliwości rozwiewa wszechwiedzący internet; wystarczy wpisać to jedno słowo, aby otrzymać lawinę wiadomości o seksie, orgazmach, miłostkach i rozwodach celebrytek wraz z ich rozebranymi fotkami. Wszystko jasne, prawda?
Ale gdzie przynależy spotykany czasem obraz podstarzałej pary wciąż trzymającej się za ręce? Do lamusa! – odpowie ktoś napchany smakowitym pokarmem z powyższego źródła. Jakże to niedzisiejsze; mogliby zatroszczyć się o własny sukces niekoniecznie z tym samym partnerem. Miłość – także wtedy, gdy ukrywa się pod kryptonimem solidarności – jest skierowana ku innemu człowiekowi, jest relacją dawania i brania, gdzie nie oblicza się wzajemnego salda. Sukces to jej przeciwieństwo; jest samolubny i niemiłosierny. Nie zna on partnera, tylko współzawodników, których trzeba ograć i wyprzedzić. Jeśli do miłości potrzebni są inni, a przynajmniej para, to sukces osiąga się przez autoerotyzm: jestem sprawniejszy od was, a nawet doskonały! Do sukcesu niezbędna jest jedynie widownia, która – jak na stadionie – wyraża aplauz lub potępienie. Ale jej wrzaski nie tworzą relacji, nie otrzymuje w zamian ani okruchu miłości.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polityka generować będzie coraz większe emocje, a już dziś są olbrzymie (przynajmniej w mediach tożsamościowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Nie dziwi mnie, że to akurat Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak z Konfederacji – bo to partia darwinizmu społecz...
Wielce fetowany ostatnio w Polsce Wolfgang Münchau, autor książki „Kaput” o systemowej zapaści niemieckiej gospo...
Zamiast kupować miliony dronów, wojsko uczy się, jak się nimi posługiwać, oraz – co znacznie ważniejsze – jak je...
Jeśli Niemcy przeznaczą 5 proc. PKB na zbrojenia, będzie to nie tylko największy wysiłek od czasów zimnej wojny,...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas