Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.06.2018 20:24 Publikacja: 03.06.2018 19:32
Foto: Bloomberg
Telewizyjne reportaże utrzymane są w dość podobnej konwencji. Zwykle zaczynają się od sentymentalnej podróży autora filmu do Polski, który jadąc pociągiem do Warszawy, patrzy na monotonny płaski krajobraz za oknem i zadaje sobie pełne troski pytanie: Co się dzieje z tą Polską? Ksenofobia, dyktatura, nacjonalizm, antyeuropejskość. Czy taki prymitywny i jednowymiarowy przekaz trafia do odbiorców?
Pod koniec zeszłego roku w świetnej serii Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej ukazał się obszerny zbiór tekstów niemieckich autorów o Polsce z okresu dwustu lat, od połowy XVIII w. do II wojny światowej, pod znamiennym tytułem „Der Geist Polonias". Jest to imponująca historyczna panorama powstawania najcięższych niemieckich uprzedzeń i stereotypów Polski i Polaków, które do dzisiaj wykazują swoją niebywałą wręcz żywotność. – Co się dzieje z tą Polską? – zapyta zaraz kolejny zatroskany niemiecki dziennikarz.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polityka generować będzie coraz większe emocje, a już dziś są olbrzymie (przynajmniej w mediach tożsamościowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Nie dziwi mnie, że to akurat Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak z Konfederacji – bo to partia darwinizmu społecz...
Wielce fetowany ostatnio w Polsce Wolfgang Münchau, autor książki „Kaput” o systemowej zapaści niemieckiej gospo...
Zamiast kupować miliony dronów, wojsko uczy się, jak się nimi posługiwać, oraz – co znacznie ważniejsze – jak je...
Jeśli Niemcy przeznaczą 5 proc. PKB na zbrojenia, będzie to nie tylko największy wysiłek od czasów zimnej wojny,...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas