Marek A Cichocki

Marek A Cichocki

Trump i Farage o prowokacji NATO. Wierzy w to nie tylko skrajna prawica

Wielu ludzi na Zachodzie podzieliłoby opinie Donalda Trumpa i Nigela Farage’a. Coraz słabiej skrywane jest pragnienie, by w nowym porządku świata, w którym znów zaczyna rządzić siła, dogadać się z tymi, którzy nie boją się po siłę sięgać.

Marek A. Cichocki: Przepis na wspaniałą katastrofę UE

Więcej ostrzegawczych sygnałów naprawdę już nie potrzeba i jeśli po wyborach do europarlamentu zabraknie w UE odwagi do wyciągnięcia poważnych konsekwencji, ten projekt nie będzie miał przyszłości.

Marek A. Cichocki: Unijna gra. Czy potrafimy być bezwzględni?

Przez dwie dekady w Unii Europejskiej polska polityka często stawała wobec dylematu: czy się z politycznych projektów narzucanych przez Brukselę i kluczowe państwa członkowskie wyłączać, czy pozostać w grze, ryzykując konieczność skomplikowanych kompromisów.

Marek A. Cichocki: Pękanie kordonu sanitarnego w Europie

Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego mogą stać się dla zwolenników partii antyestablishmentowych momentem przełomowym. Na swoje szanse liczą takie partie jak Bracia Włosi, Alternatywa dla Niemiec, Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, Szwedzcy Demokraci, holenderska Partia Wolności czy słowacka SMER.

Marek A. Cichocki: Obrona cywilna jest kwestią instynktu samozachowawczego

Możemy jedynie pozazdrościć kultury strategicznej, która istnieje w państwach skandynawskich.

Marek A. Cichocki: Nikt nie chce powrotu bipolarnego świata

Chcąc zrozumieć istotę obecnego konfliktu z Rosją czy Chinami, Zachód sięga chętnie po ten schemat bipolarnego konfliktu. Problem jednak w tym, że wszyscy pozostali, być może z wyjątkiem Rosji, naturę tego konfliktu widzą zupełnie inaczej.

Marek A. Cichocki: Bezpieczeństwo to zbiorowy wysiłek

Bycie państwem frontowym to nie tylko wydatki na zbrojenia, ale systemowy wysiłek i zaangażowanie całego społeczeństwa.

Marek A. Cichocki: Czy demokracja zmierza do swojego kresu?

Coraz większa rywalizacja między światowymi potęgami i coraz głębsza polaryzacja wewnątrz społeczeństw, przypominająca intensywnością emocji wojny domowe, pchają nas w stronę centralizacji i despotycznej władzy. A co jeśli wybór Donalda Trumpa wcale nie był wypadkiem przy pracy?

Marek A. Cichocki: Nasze miejsce w sporze o nowy ustrój Unii

Pole dla politycznych negocjacji wokół zmian traktatów Unii Europejskiej jest w punkcie wyjścia dość szerokie.

Marek A. Cichocki: Nasze polityczne igrzyska w czasach zielonej rewolucji

Przyjęty przez Brukselę pakiet reform nosi wszelkie znamiona wielkiej rewolucji przemysłowej, która w całej Europie swoimi konsekwencjami dotknie właściwie każdego aspektu naszego życia.