Marek A Cichocki

Marek A. Cichocki: Więcej tego samego

Tylko pozornie problemy banku z Doliny Krzemowej nie mają nic wspólnego z awanturą, która dokładnie w tym samym czasie wybuchła we Francji z powodu decyzji o zmianie wieku emerytalnego.

Marek A. Cichocki: Koniec żartów z zielonej rewolucji

Europejski Zielony Ład rodzi dla nas trzy zasadnicze problemy.

Marek A. Cichocki: Współodpowiedzialność Merkel

Mnożą się wątpliwości, na ile zmiana polityki wobec Rosji deklarowana przez Berlin jest prawdziwa, a na ile jest tylko politycznym marketingiem.

Marek A. Cichocki: Globalny wir

Oprócz obsesji Putina na punkcie Ukrainy celem rozpętania wojny było odrzucenie przez Rosję reguł pozimnowojennego ładu.

Marek A. Cichocki: O naszych „bratankach”

Warto jednych emocji – „Polak, Węgier, dwa bratanki”, nie zamieniać od razu na przeciwne – „cyniczny reżim Orbána sprzedaje się Putinowi”.

Marek A. Cichocki: Bezsilne wartości Europy

Dlaczego tak łatwo ludzie w Europie dali się oszukać, dlaczego chcieli widzieć w Rosji partnera i co tworzyło podstawę dla tej ich zastanawiającej naiwności?

Marek A. Cichocki: Zimna wojna nie wraca

Widmo globalnej nuklearnej katastrofy przez dziesięciolecia wyznaczało granice możliwej polityki. Jego zniknięcie niesie jednak nowe wyzwania.

Marek A. Cichocki: Kultura apokalipsy

W toczonych w polityce i mediach debatach, zwłaszcza tych dotyczących zagrożeń, kryzysów, niepewnej przyszłości, pamięć nie jest dziś specjalnie ceniona.

Marek A. Cichocki: Nowa lekcja historii

Wydarzenia sprzed 160 lat mogą mieć całkiem bezpośrednie znaczenie dla naszej współczesnej sytuacji, dzięki czemu możemy też lepiej zrozumieć jej sens.

Marek A. Cichocki: Jeszcze bardziej podzielona

Czy Europa może poróżnić się o Ukrainę? Jeszcze nie teraz, ale może wtedy, kiedy wojna rozstrzygnie się na korzyść Kijowa?