Upodstawy z pozoru stałych napięć między Unią Europejską a Rosją leży problem percepcji. Niektórzy Rosjanie są przekonani, że celem UE jest hamowanie rozwoju odradzającej się Rosji lub wykorzystywanie jej pod względem gospodarczym. Wielu Europejczyków z kolei zastanawia się, czy Rosja rezygnuje z integracji światowej i wybierze odrębną drogę oraz inne wartości polityczne.
Wynikające z tego napięcia oraz szereg kryzysów politycznych mogłyby sugerować, że na nic się zdały wysiłki na rzecz poprawy naszych stosunków. Nic bardziej błędnego. Musimy czynić więcej wysiłków na rzecz zacieśnienia naszych więzi, ponieważ w innym przypadku grozi nam regres. Szczyt UE – Rosja w Chanty-Mansyjsku, podczas którego spotkamy się z nowym rosyjskim rządem, umożliwi spojrzenie na nasze stosunki z nowej perspektywy.
Nie możemy dopuścić do pogorszenia naszego partnerstwa, ponieważ ma ono wpływ na wszelkie znaczące zagadnienia na wspólnym europejskim kontynencie. Stawianie czoła zmieniającej się sytuacji w regionie Południowego Kaukazu, Iranie czy Kosowie jest o wiele trudniejsze wobec braku trwałego zaufania w stosunkach UE – Rosja. Podejrzliwość komplikuje również próby budowania wspólnych strategii w zakresie energii, zmian klimatycznych, handlu, bezpieczeństwa, przestępczości i migracji. W dziedzinie gospodarki z trudem przychodzi nam rozwiązywanie kwestii tak fundamentalnych, jak rosnące uzależnienie UE od importu energii czy też plany Rosji dotyczące restrukturyzacji i różnicowania jej bazy przemysłowej, sektora usług i infrastruktury.
Musimy zacząć od zmiany podejścia. Powinniśmy odrzucić rozumowanie w kategoriach zwycięzca – przegrany, oparte na wyobrażeniu, że uczestniczymy w walce o władzę i wzajemnie wykluczające się interesy. Rosja musi unikać impasu wynikającego z fałszywego poczucia siły mocarstwa naftowego.
Europa musi myśleć w sposób bardziej zespołowy i kontynentalny. Z całą pewnością nie powinniśmy rezygnować z obranego kursu tylko dlatego, że nieco z niego wypadliśmy. Powinniśmy zacząć od poprawy mechanizmów dotyczących kwestii handlowych.